Viggo Mortensen - Elsz
Viggo Mortensen elszava Jude Fisher knyvhez
Jude Fisher pomps kpes tmutatjnak nincs nagyobb szksge bevezet szvegre vagy ajnlsra, mint a hasonlkppen kivl, A Gyr Szvetsge cm filmhez kszlt munkjnak, m ha mr egyszer lehetsget kaptam arra, hogy hozzadjak nhny bevezet szt, abban a remnyben teszem meg, hogy semmiben sem rtok ennek a mnek.
Amikor A Kt Torony, a Peter Jackson ltal J. R. R. Tolkien heroikus regnye, A Gyrk Ura alapjn kszlt filmtrilgia msodik rsze a filmsznhzakba kerl, a vilg semmivel sem biztonsgosabb hely, mint akkor volt, amikor az els rszt, A Gyr Szvetsgt bemutattk. Tolkien annak idejn hasonlkppen zaklatott, terrorral, hborval s bizonytalansggal sjtott vilgban rta meg az eredeti mvet. A kivl szaki kltk s a kzpkori Izland sagari, akik risi inspircit jelentettek Tolkien szmra, maguk is embert prbl idkben, zsarnoksg alatt ltek. Ha valaki – akr felletesen is – tanulmnyozza a vilgtrtnelmet, r fog dbbenni arra, hogy nincs j borzalom a nap alatt, hogy az emberekben mindig is megvoltak, megvannak s meglesznek azok a pusztt sztnk, amelyek msok s nmaguk megsemmistsre ksztetik ket. Ennek ellenre nem mondhatunk le arrl, hogy erfesztseket tegynk a vltozsok, a helyesebb utak megtallsa rdekben.
A legjobb esetben, mint a Szvetsg tagjai, egynileg s kollektven is megrtjk, hogy a bks ltezs csakis a knyrletessg szntelen s tudatos gyakorlsa rvn rhet el. Knyrletesnek, megrtnek kell lennnk nmagunkkal s msokkal szemben, s fknt azokkal, akik rtani szndkoznak neknk. Erfesztseket kell tennnk annak rdekben, hogy megismerjk s megrtsk a tbbi embert, mert csakis gy ismerhetjk s rthetjk meg nmagunkat, s azt, hogy nem ltezik kzttnk alapvet, valban jelents klnbsg. Mindez persze nem azt jelenti, hogy hagynunk kell, hogy megtapossanak, megsemmistsenek minket, szemlynket, fajunkat vagy nemzetnket. Nagyon fontos, hogy az ember – gyet se vetve az erviszonyokra – killjon nmagrt, msokrt, harcoljon az elnyomk ellen. Mit is tancsol az apa tnak indul finak az egyik legrgibb sagban? „Lgy alzatos, de ha prbra tesznek, ne rejtsd el a btorsgodat.” Tolkien vilgban, Kzpfldn a legfelvilgosultabbak lnyek tudatban vannak annak, hogy a j s a rossz egyszerre van jelen a szomszdaikban, az idegenekben, a bartokban s az ellensgekben, valamint – taln ez a legfontosabb – bennk magukban is. Nem sok jra vezetne, ha mindig s minden helyzetben a „szemet szemrt” elv szerint cselekednnk. Ahogy Gandhi rmutatott: ha valamennyien ilyen mereven s szigoran kzeltennk meg a problmkat, hamarosan mind vakok lennnk. Az embernek ki kell vlasztania azt a csatt, amiben rszt vesz, s csak akkor szabad harcolnia, ha mst mr nem tehet.
Ahogy J. R. R. Tolkien trtnete A Kt Toronyban lendletet vesz a cscspontja fel, a felbomlott Szvetsg s a Kzpfldn l j szndk lnyek helyzete egyre ktsgbeejtbb vlik. A remny ellobban, ertlen lngg fogy, amirl mg a legkemnyebb szvek, a legblcsebbek is azt hiszik, reggelre vgleg kialszik. Ennek ellenre Frodt semmi sem tntortja el magnyos kldetstl, s Samu is nzetlenl kitart a Gyrhordoz mellett, vllalja a Vgzet hegyre vezet borzalmas utat. Trufa s Pippin is tovbb harcol az letben maradsrt, s azrt, hogy tegyenek valamit – brmit – bartaik rdekben, s mindazokrt, akik szembeszllnak Szauronnal s a Stt r megtvesztett szolgival. A bszke Rohan elszigetelt fldjn Thoden kirly s btor, de erhtrnyban lv emberei bizton szmthatnak Gimlire, Legolasra s Aragornra a Szarumn iszonyatos serege ellen vvott csatban. Gandalf visszatr a hall kzelbl, hogy korltlan blcsessgvel s hatalmval, buzdt szavaival segtse a Szvetsg tagjait s Kzpflde valamennyi szabad npt.
m ahogy lenni szokott, most sem tudhatjuk, hogy a maroknyi hs ldozata felleszti-e msokban a hit s a remny lngjt, s hogy az nfelldoz bajnokok kpesek lesznek-e megvltoztatni az radat irnyt, meg tudjk-e lltani azokat, akik valamennyiket rabszolgasorba taszthatjk. Taln nem is ltezik az a valami, amit „vgtelen bknek” neveznek, mint ahogy nincs olyan kert sem, amit ne kellene folyamatosan gyomllni s locsolni. A mesemondk s a mesk vltozhatnak, de a lehetsg, hogy jt vagy rosszat tegynk, mindig jelen lesz. Mindig mdunkban ll vlasztani, eldnteni, hogyan cselekedjnk s ljnk, hacsak nem mondunk le mi magunk errl a lehetsgrl. A ma vagy a holnap gondjaira nem lehet knny s gyors, rk rvny megoldst knlni. A kard pusztn kard, nem ms. Kzpfldn ugyangy, mint a mi vilgunkban a leghatalmasabb fegyver soha nem ms, mint a remny, a knyrlet s a tapasztalatbl tpllkoz blcsessg.
Namari!
Forrs: A Kt Torony - Kpes tmutat
|