Rohan története
2006.03.27. 06:35
'Rohan. A lovasurak hazája. Valami különöset érzek. Ellenségünket gonosz erő hajtja, míg elénk gátat állít.'
A Rohani Királyságot eredetileg Calenardhonnak nevezték, és Gondor északi provinciája volt. A végtelennek tűnő, füves pusztákon dúnadánok éltek, akik két erődítményt építettek a nyugati határ védelmére. Az egyik Angrenost (közismertebb nevén: Vasudvard), a másik pedig a Helm-szurdokban található vár volt. Mindkettő csupán néhány mérföldnyire áll Rohan Kapujától és a Vas-folyó gázlóitól. Calenardhont északon a Fangorn-erdőben eredő Limjód, délen a Fehérhegység, keleten az Entséd határolja, amely Emyn Muiltól nem messze, délen ömlik az Anduinba.
A Harmadkor hosszú háborúi során jelentősen csökkent Calenardhon lakossága. Hajdan nem voltak nagyobb városok vagy települések, hanem a nép egyenletesen oszlott el a tanyákon és a gazdaságokban. A Vész megtizedelte a lakosságot, és a vidék keleti része mintegy 800 évig csaknem lakatlanul állt, miközben a dúnföldiek elfoglalták a nyugati területeket. Amikor a 2510. évben az orkok és a Keletlakók átkeltek az Anduinon, és északi irányból támadást indítottak, Gondor csapatainak hatalmas, lakatlan területein átvágva kellett az ellenség elé vonulniuk. Az összecsapás során a gondori erők vereséget szenvedtek volna, de váratlanul segítséget kaptak az Éorl által vezetett Északlakóktól. Az ork csürhe szinte szétolvadt Eorl nehézlovasságának rohamától; a hódító útra indult balcoth horda életben maradt tagjai keleti irányba, a folyó túlsó oldalára menekültek. Az Északlakók a csata előtt hatszáz mérföldet tettek meg Vadonföldén, az Anduin mellett haladva. Hősies tettükért a Celebrant mezejénél vívott csatában és Éorl Esküjéért Ciriontól, Gondor akkori uralkodó helytartójától az eorlingok megkapták Calenardhon földjét. (Cirion ezzel két legyet ütött egy csapásra: ajándékot adott Éothéod népének, és biztosította az északi határ védelmét.) Rohan királyai Eorl leszármazottai lettek. A Gyűrűháború idején, tizenhat nemzedékkel később a rohírok (a lovasurak) már annyira megszokták a hazájukat, mint a hobbitok a Megyét és elképzelni sem tudták, hogy máshol éljenek.
A Harmadkor 2758. évében Rohant lerohanták a Wulf által vezetett dúnföldiek. A következő év tavaszán Fréaláf kiűzte a betolakodókat. 2799 után a Nanduhirion melletti csatából elmenekülő orkok jelentettek gondot, őket 2864-re zavarták el az Ered Nimraisból. 2960 körül Szarumán zaklatta az országot, támadásai a Gyűrűháború idején egyre elszántabbá váltak. A Gyűrűháborúban hatalmas, orkokból és dúnföldiekből álló sereg szállta meg Rohant. A rohírok két csatában is vereséget szenvedtek a Vas-folyónál, ám a kürtvári csatában - Gandalf és a huornok segítségével - összezúzták a betolakodó sereget.
Eorl az új hazát Lovasvégnek nevezte el, de Gondorban csak Rohan néven (sindarin jelentése: ló-föld), vagy a "lovasok országaként" emlegetik a régiót, utalva arra, hogy Eorl népe kitűnően ért a lótenyésztéshez. Rohan zöld és termékeny vidék, új lakói hatalmas nyájakat terelgetnek a végtelen legelőkön. Lovasvég széles, füves pusztái úgy nyúlnak a végtelenbe, mint az óceán vize. Az emberek kis falvakban laknak, néhányan földműveléssel foglalkoznak, de a legtöbbjük nomád állattenyésztésből él. Néhányan keletre, az alacsonyan fekvő vidékekre költöztek, de ez a táj sosem népesült be, mert a mocsaras talajt nem kedvelik se a rohaniak, se a lovak. Nádas és gyékény szegélyezi itt a Nagy-folyót. Északon és délen erdők határolják (Fangorn és a Drúadán erdő), melyeket a rohírok megszokásból elkerülnek.
Rohan pusztáit nehéz megvédeni, de elfoglalni is, mivel lakói szétszórtan élnek a vidéken. A lovas nép szintén megveti a városokat, s jobban kedvelik az elszórt tanyákat. Az egyedüli nagyobb település Edoras királyi városa, ahol Meduseld arany csarnoka és a királyi sírhalmok vannak. A Helm szurdokában épült Kürtvár - egy nagy erőd, amit még a gondoriak építettek a régmúlt időkben - és Dúnharg szintén jelentős építmények. Ez utóbbit a Fehér-hegység mára eltűnt, númenoriak előtti lakosai építették, akik a Csupapúpokat és a Holtak Ösvényét is készítették. A dúnföldiek a rokonaik.
Rohan és Gondor egyaránt hasznát látja a szövetségnek, mindkettő a másik segítségére siet, ha a sors úgy hozza. Bár Rohan egyedül maradt, amikor nyugatról orvtámadás érte - abban az időpontban Gondornak is megvolt a saját baja -, lakói segítséget kaptak egy másik szövetségesüktől, a tündék népétől. A Gyűrűháború során tette legnagyobb szolgálatait Rohan a dúnadán királyságnak: Kószái kulcsfontosságú szerepet játszottak a pelennori csatában. Egyéb nevei: Ló-ország.
Forrás: Tolkien Enciklopédia A-tól Z-ig Fegyverek és Hadviselés Középföldén A Két Torony - Képes Útmutató A Gyűrűk Ura - Szerepjáték
|