Gondor trtnete
2006.03.14. 10:12
'Ez a vros vezredek ta ltezik, s most, egy rlt szeszlye folytn elbukik, s a Fehr Fa, a kirly fja tbb nem virgzik. De remnykednek! Halvnyan l bennk a remny, hogy egyszer mg kivirgzik, hogy visszatr a kirly, s a vros olyan lesz mint egykor. Mieltt hanyatlani kezdett. A Nyugattl tvett rgi blcsessgnek htat fordtottak. A kirlyok ragyogbb srboltokat ptettek, mint az lk hzai voltak, s tbbre becsltk az seik si nevt, semmint tulajdon fiaikt. Gyermektelen urak ldgltek kopott termekben, cmereken merengve, vagy magas hideg tornyokban a csillagokat faggatva. gy aztn Gondor hanyatlsnak indult. A kirlyok sora megszakadt. A Fehr Fa kiszradt. Gondor irnytsa cseklyebb emberek kezbe kerlt.'
Gondor (sindarin jelentse: k-fld) a legnagyobb volt Kzpflde embereinek valamennyi kirlysga kzl, s terjedelemben csak Szauron birodalma mlta fll hatalma teljben. Gondor hrom vezrede dacol a tmadsokkal, betrsekkel, jrvnyokkal, trnutdlsi gondokkal s a polgrhbor veszlyvel. A gondoriak mind ez id alatt egyszer sem inogtak meg, mindvgig ellenszegltek Szauronnak, s nem feledtk Elendiltl s fiaitl rklt nmenori hagyomnyokat. Az arnori dnadnokkal ellenttben Gondor megrizte a nmenoriak tengerszeti tudst. Br az utbbi vekben fknt a partkzelben hajznak, mg mindig emlkeznek a hatalmas hajhadakra, amiket Angmar vagy a kalzok ellen lltottak.
Amikor a Hsges dnadnok Nmenor szigetnek elsllyedse utn hajikon Kzpfldre menekltek, olyan kiktbe rkeztek, mint pldul a Msodkorban alaptott Pelargir. Innen felhajztak az Anduinon, s a Fehrhegysg ltal krllelt vidken A Msodkor 3320. vben Elendil megalaptotta Gondort, az emberek jelents kirlysgt. t fiai, Isildur s Anrion kvettk a trnon. A "hajkirlyok" fontosnak tartottk, hogy kzvetlen kapcsolatuk legyen a tengerrel, ezrt vrosaikat az Anduin kzelben ptettk fel. Gondor fnykorban (a Harmadkor 1100. ve krl) szakon Celebrantig, keleten a Rhûn-tengerig, dlen a Harnenig s Umbarig, nyugaton Gwathlig terjedt fennhatsga. Nhny keleti s dli orszg is hozztartozott. Fbb vrosai: Osgiliath, Minas Anor, Minas Ithil, Dol Amroth, Pelargir.
Legnagyobb vrosuk Osgiliath volt, mely a foly kt partjn llt. A kt vrosrszt egy szles khd kttte ssze. Osgiliathban helyeztk el a dli kirlysg ngy palantrja kzl a legfontosabbat. A vrostl nyugatra, a hegyhez tapadva Minas Anor erdje llt. Osgiliathtl keletre, Mordor hegyeinek rnykban ptettk fel Minas Ithilt. Ezen kvl Dol Amroth is a kirlysg rsze volt. Amikor Elendil megalaptotta Gondort, mindenki gy hitte, Szauront elnyeltk a hullmok, gy senki sem tartotta veszlyesnek, hogy Minas Ithil a Stt r birodalmnak szomszdsgban lljon. A dnts hibsnak bizonyult: Szauron s szvetsgesei folyamatosan, fradhatatlanul tmadtk. A Msodkor 3429-tl a Harmadkor 2002-ig Ithilit tbbszr is elfoglaltk. A Harmadkor 2002. vben a nazgûlok bevonultak Minas Ithilbe, s a telepls a nazgûlok fszkv vlt a Gyrhbor vgig. Osgiliath keleti rszn elsznt harcokat kellett folytatni azrt, hogy Szauron ne szerezze meg Gondor fvrost is.
Gondort vgl nem a kls ellensg, a bels viszlyok gyengtettk meg. A 15. szzad elejn elkezddtt a Rokonviszly (Harmadkor 1432-48). Az egyszer trnviszly polgrhborv fajult, amely vrontsba torkollt. A hbor oka az volt, hogy a dnadnok kzl tbben gy vltk, Eldacar alkalmatlan az uralkodsra, mert nem tisztavr dnadn, s apja, Valacar - sokaknak nem tetsz mdon -, kedvezett az szaklakknak. Valacar 1432-ben bekvetkezett halla eltt, Dl-Gondorban lzads trt ki. Mire Eldacar a trnra kerlt, az elgedetlensg ltalnoss vlt. A lzadk, akik kzl a legjelentsebb Castamir volt, megostromoltk Osgiliathot, Eldacar vrost. A legyzhetetlennek hitt gondori flotta a trnbitorl oldalra llt. 1437-ben a kirly meneklni knyszerlt, anyja nphez, Rhovanionba futott. Osgiliathot ennek ellenre felperszeltk, a palantr odaveszett. Ornendil, Eldacar fia, Castamir foglya lett, aki kivgeztette, majd elfoglalta a kirly helyt. Az j kirly kegyetlen volt, csak a flottval foglalkozott, gy a Gondor bels rszein lk hamar meggylltk. Tz vig tart szmzets utn, 1447-ben visszatrt Eldacar. Nem egyedl rkezett, egy szaki sereg ksrte. Calenardhon, Ithilia s Anrien laki tmogattk. Az Erui gzlnl lezajlott csatban meglte Castamirt, majd megostromolta Pelagirt, a lzadk utols llst. 1448-ban Gondor teljes flottja Umbarba vitorlzott s fggetlen vrost alaptott. A katonk itt rvid id alatt kalzokk vltak, utdaik tbb nemzedken keresztl zaklattk a gondori partvidket.
A polgrhbor sorn jelentsen cskkent a npessg, s Gondor elvesztette korbbi tekintlyt. A Keletlakk s a haradiak egyre btrabban tmadtk a keleti s a dli hatrokat, a kalzok pedig a partvidken portyzgattak. Ktszz vvel ksbb, 1636-37-ben szrny jrvny, a Fekete Vsz sprt vgig keleten. Dlkeletrl indult, Haradban s taln a Rhûn vidkn szedte elszr ldozatait. Osgiliath lakinak nagy rsze elpusztult, az letben maradtak elmenekltek a vrosbl, s gy tovbb terjesztettk a betegsget Kzpfldn. Soha tbb nem trtek vissza. Telemnar kirly s gyermekei meghaltak, a Fehr Fa elpusztult. Eriadorban, klnsen szakon, a jrvny hatsa nem volt tlsgosan komoly, m Cardolan lakossga eltnt. A Megyben Fekete Vsznek neveztk, mshol Nagy Jrvnyknt emlegettk. Osgiliath elnptelenedett, Gondor hanyatlsnak indult, az emberek Minas Anorba (ksbbi nevn Minas Tirith), az rtoronyba kltztek, s szinte tehetetlenl figyeltk az egykor ers kirlysg hatrait ostroml ellensges csapatokat.
Harmadik komoly problmja Gondornak az ekhsok invzija volt 1851-1954 kztt. Az Ekhsok keletlak np vagy szvetsg. Elszr a Harmadkor 1851. vben merszkedtek a Rhûn-tenger nyugati oldalra. 1856-ban Szauron bztatsra megtmadtk Gondort, bevettk Rhovaniont, s megltk II. Narmacilt. 1899-ben Rhovanion rabszolgasorba knyszertett laki, fellzadtak ellenk. Gondor - Calimehtar kirly vezetsvel - kihasznlta ezt, s csapst mrt rjuk a dagorladi csatban. Az ekhsok tven v alatt sszeszedtk magukat, s 1944-ben - a khandiakkal s a haradiakkal szvetkezve -, dli s keleti irnybl, tmadst indtottak Gondor ellen. Gondor szaki seregnek sikerlt sztvernie az szaki ekhsokat, de a csatban elesett Ondoher kirly s mindkt fia. A dlrl rkez ekhsokat Ernil lltotta meg, aki ksbb szakra vonult, s a tbori csatban megsemmistette a msik ekhs csrht is. Az ekhsok szekereikrl kaptk a nevket. Vezreik harci szekereken vonultak a csatba. Fegyverzetk jobb volt a korbban keletrl rkez betolakodknl.
Elendil Msodkor 3441-ben bekvetkezett halla utn Anrion s utdai uraltk, egszen Harmadkor 2050-ig. Az Elendil-hz kihalsval az orszgnak nem volt kirlya, gy nem maradhatott olyan hatalmas s dics birodalom, amilyen rgen volt. Ettl az idponttl egszen Harmadkor 3019-ig, uralkod helytartk vezettk. Feudlis kirlysg volt. A kt legnagyobb csald (s orszgrsz) eredetileg Ithilia (Isildur) s Anria (Anrion) volt. Egyenrangak voltak, de miutn a fvrost Osgiliathbl Minas Anorba helyeztk, Anria a msik flbe kerekedett.
A Gyrhbor idejn a legtbb gondori mr a Fehr-hegysgtl dlre lt a folyvlgyek mentn vagy a Nagy-tenger partjn, Anfalasban, Belfalasban, Lamedonban s Lebenninben, vagy pedig Anrienben, a hegysg keleti oldaln. A haradiak gyakori tmadsai miatt Dl-Gondor kirlt, s Ithilia . amely valaha Isildur hercegsge volt, mg Anrien Anrion - elnptelenedett. Gondor t nagy vrosa kzl - Osgiliath, Pelargir, az umbari Rv, Minas Ithil ("a Hold tornya") s Minas Anor ("a Nap tornya") - csupn Pelargir s Minas Anor maradt meg. Mindkett flig kirlt, s az utbbi ksbb a Minas Tirith ("az rkds Tornya") nevet kapta. Mordor, amelynek hgit az Utols Szvetsg Hborja utn mg vszzadokig riztk, elnptelenedett, az itt llomsoz csapatokat mshov helyeztk t, s az orszg resen vrta Szauron visszatrtt.
Gondor kellemes ghajlat fld, ahol bsgesen esik az es, s gazdagok a rtek. Az Anduin torkolatnl lev szntk a legzsrosabbak egsz Kzpfldn. A gazdasgban fontos szerepet kap a halszat, s a rgi idkben az idegen orszgokkal folytatott kereskedelem is sokban hozzjrult Gondor legends gazdagsgnak kialakulshoz. A vrosok, erdk s hidak mind a klasszikus nmenori stlusban pltek, ami hatalmas, sszecsiszolt, ktanyag nlkli ktmbkbl ll, lenygzve ezzel embereket, trpket s tndket egyarnt.
A Negyedkorban Gondor minden tren jjszletett, kultrjban, politikjban, katonai erejben s a mvszetek tern egyarnt. A kirlysg visszalltsa olyan hagyomnyokat eleventett fel, amelyek az idk folyamn egyszer szokss alakultak. Elessar kirly (s Arwen kirlyn) diplomciai kszsge, katonai tapasztalata s szemlyes kapcsolatai a rgi szvetsgek fellesztshez, j terletek elfoglalshoz s Nyugat-Kzpflde npeinek klcsnsen gymlcsz kereskedelmhez vezettek. Gondor nem csupn keleten s dlen szerezte vissza elvesztett fldjeit, de testvrkirlysga, Arnor is jjalakult szakon. Gondor ezltal tbb nem az egyetlen megmaradt nmenori birodalom. Ithilia ismt benpeslt, Faramir herceg s owyn hercegn uralma alatt ismt hercegsg lett belle. Legolas, a Kilenc Talpas egyike, erdtnde-kolnit ltestett Ithiliban, ami nagyban nvelte az itteni erdk szpsgt. Glin fia Gimli pedig Aglarond ura mesterkovcsok s ptszek segtsgvel jjptette Minas Tirith kapuit, Osgiliath nagy hdjt, Helm szurdoknak Szurdokfalt s sok ms pletet. Gondor egyb nevei: Dli Kirlysg; Kflde.
Forrs: Tolkien Enciklopdia A-tl Z-ig Fegyverek s Hadvisels Kzpfldn A Kirly Visszatr - Kpes tmutat A Gyrk Ura - Szerepjtk
|