Cikkek : A Gyûrû szvetsgnek archetpusai, avagy a Gyûrûk Ura s a szmmisztika kapcsolata. |
A Gyûrû szvetsgnek archetpusai, avagy a Gyûrûk Ura s a szmmisztika kapcsolata.
Schilling Pter 2004.06.19. 20:10
Bizonyra sokan felfigyeltek arra a "Gyûrûk Ura" cmû knyv olvassa, illetve a film nzse kzben, hogy a Gyûrû szvetsge pontosan 9 tagot szmll. Aki a szmmisztika irnt egy kicsit is rdeklõdik annak fejben, nyomban megfogalmazdik a krds: Melyik karakter melyik szm rezgst kpviseli az 1-tõl 9-ig terjedõ szmmisztikai rendszerben.
Clom, hogy bemutassam a szmmisztika mind a 9 tpust a Gyûrûk Ura - Gyûrû szvetsgnek 9 karaktern keresztl. Ez a 9 tpus gyakorlatilag lefedi az emberi sors teljes tjt.
1. Gandalf - a mgus, az eg
Az 1-es szm a pitagoraszi szmmisztika szerint a mgust, az anyagi vilg urt, valamint ellenplusknt az eg megjelenst kpviseli. Ez azt jelenti, hogy az az ember, akit valamilyen formban ez a szm jellemez, annak komoly feladata van sajt egjnak legyõzsvel. Ha kpes megvalstani ezt a feladatot, vagyis tudatos njt kpes alrendelni a mindensg akaratnak, akkor "fehr mgus" az let tudatos ura vlik belõle. Ameddig az eg a legkisebb mrtkben is megnyilvnul benne, lehet akrmilyen letmûvsz az illetõ, csupn "szrke mgus" lesz belõle.
Ugyanez a helyzet a Gyûrûk Ura Gandalfjval is, aki mint Szrke Gandalf, azaz szrke mgus debtl a trtnetben. A elsõ rszben knnyen megfigyelhetjk, hogy br Gandalf lett thatja az Univerzum szolglatnak feladata, mgis olykor-olykor megjelenik sajt egja nmi mellkzt adva a blcs regember karakternek. Gondolok itt arra a flelemre, ami akkor jelenik meg benne, amikor Mria bnyin tvezetõ t krdse felvetõdik elõtte. Inkbb vlasztja a zord hegyeken val tkelst, mintsem a bnya mlysgeibe leereszkedjen. Ksõbb, mikor Pippin(7) oltri zajt csap a bnyban Gandalf szintn elgg kivetkõzik magbl.
Persze kiderl, hogy mi okozza Gandalf hihetetlen flelmt Mria bnyitl, s ez szorosan sszefgg az Eg krdsvel is. Megjelenik Balrog a tûz dmona, aki a trtnetben az emberi eg metaforjaknt szerepel. Ez a dmon, mint ahogy Gandlaf is mondja "Erõsebb mindannyitoknl". Õ viszont knytelen megkzdeni ezzel a "Homly"-bl rkezõ dmonnal, vagyis sajt egjval. A harcban Õ is odaveszik egjval egytt. Ksõbb, mint az eg terhtõl vgkpp megszabadult "fehr mgus" tr vissza, hogy rszt vegyen az emberisg mindent eldntõ harcban a sttsg ura Szauron ellen.
2. Boromir - a blcsessg, a ktsg
A 2-es szm a pitagoraszi szmmisztika szerint a blcsessg szma, ellenplusknt a ktsg megjelenst kpviseli. Annak az embernek, akit ennek a szmnak a rezgse jellemez, fokozottan szembeslnie kell lete sorn a ktsgek s flelmek sorozatval. Ha azonban kpes legyõzni ezeket, megvalstja a blcsessget. Vagyis azt az llapotot, amikor felttel nlkl bzik nmagban s a sors gondviselsben. Tudja, hogy a vilgban j s rossz dolgok egyarnt vannak, s õ az, aki dnthet kzttk.
A Gyûrû szvetsgben Boromir karaktere kpviseli a 2-es szm hordozta ktkedst. Vele elõszõr Vlgyzugolyban tallkozunk a Gyûrû hordozsval kapcsolatos nagygyûlsen, ahol kiderl, hogy a gyûrû nem pusztthat el, hanem el kell vinni, s bele kell vetni a vgzet hegynek tzbe. Boromir mr rgtn az elejn hangot ad ktkedsnek: "Mi van, ha nem sikerl?". Gondolom sokunk szmra ismerõs a krds. Boromir az a karakter, aki az embereket kpviseli ebben a trsasgban. Az ember az, aki ha korbban fellemelkedik ktkedsn (Isildur a Vgzet hegynl), s blcsessg vltoztatja azt, mr egyltaln nem ltezne a Gyûrû hordozsnak krdse. Boromir, vgig megkrdjelezi azt, hogy szksg van e a gyûrû megsemmistsre, s nem lehetne e az ellensg ellen fordtani. Flelmei odig fajulnak, hogy vgl teljesen elveszti a talajt a lba all. Frdt is meggyanstja, hogy a Gyûrût a sttsg szolglatba akarja lltani. Vgl csak halla pillanatban ltja be, mekkora hibt kvetett, s mekkora veszlybe sodorta magt a feladatot. Ebben a pillanatban megvalstja a blcsessget. Ezzel is segti a szvetsg tovbbi tjt, mely elbukott volna, ha tovbb viszi a ktkedst.
3. Legolas - a felttel nlklisg, a vdelem
A 3-as szm a pitagoraszi szmmisztika rtelmben a felttel nlkli el s befogads, valamint a felttel nlkli szeretet krdst hordozza. Ellenplusa a szeretetlensg s a felttelekhez ktttsg llapota, mely ellentmond a szellemi trvnyeknek. Annak az embernek, akinek kpletben a 3-as szm megtallhat egsz lete folyamn szembeslnie kell a felttel nlkli odaad szeretet krdsvel. Az egyik legnõiesebb rezgs, az anya szerept jelenti meg a csaldban. Gondoskodni a csaldrl, biztostani az otthon melegt, a vdelmet, s mindenki felttel nlkli szeretett.
A Gyûrû Szvetsgben ezt a szerepet Legolas tlti be, aki az egsz trtnet folyamn felttel nlkli odaadssal kveti a csapatot, hogy biztostsa annak vdelmt. Legolas vgig a httrben marad s egy percre sem hagyja cserben a szvetsget. A Gyûrû sorsrol folytatott vitban maximlisan kill Aragorn (4) mellett. Mg Legolas az rzelmeket, addig Aragorn a racionalitst kpviseli, a kettõ pedig nincs meg egyms nlkl. Egyszer Õ is meginog ugyan, a Helm szurdoki csata elõtt elveszti felttlen bizalmt Aragorn irnt s megkrdõjelezi a csata rtelmt, de nagyon hamar beltja tvedett s a csatt ugyaolyan felttelnlklisggel vvja meg, mint brmikor azelõtt.
4. Aragorn - a csszr, a racionalits
A 4-es szm a pitagoraszi szmmisztika szerint a racionalitst, a mindennapi letben val helytllst, a ktkezi munkt, a vezetst kpviseli. Ellenplusa, a htkznapi lettõl teljesen elszakadt, kizrlag rzelmi illetve szellemi szinten megnylvnul ember, illetve az alzat helyett hatalmat gyakorl vezetõ. Az az ember, akinek kpletben ez a szm uralkodik, ltalban vve racionlis gondolkods. Feladata, hogy megllja a helyt a mindennapi letben. gy tltheti be hivatst, ha egyszerûen tudja, s alzatosan teszi a dolgt. Mg a 3-as szm kpviselõje passzv befogad, addig a 4-es szm a maximlis aktivits megjelentõje.
Neki is gondoskods a feladata, de gy, hogy õ vgzi az aktv munkt, alzatosan irnytja a csaldot, vagy akr az orszgot csakgy, mint egy kirly. A Gyûrû Szvetsgben ezt a szerepet Aragorn Isildur rkse tlti be. Mg Isildur elbukott a hatalom krdsben, addig Aragornak az a feladata ebben a kldetsben, hogy visszatrjen Gondorban s alzatos vezetõje, kirlya legyen az embereknek. Alzatossgt mi sem szemllteti jobban, mint mikor Gondorba titokban belopodzva gygytani kezdi az embereket, s br õ a kirly, de mivel sok a harcokban megsebeslt ember, õ egsz jszaka velk trdik, gy szolglja npt. A trtnetben egybknt vgig aktv, cselekvõ szereplõ, aki tudja s teszi a feladatt. Mr a szvetsg megalakulsa elõtt vezetõi szerepben jelenik meg. Õ az, aki elvezeti a hobbitokat Vlgyzugolyba.
5. Samu - a hit, a mrtk
Az 5-s szm a pitagoraszi szmmisztika szerint, a hitet, a mrtket, s egyfajta tanti szerepet hordoz. Õ a kzp, aki az elsõ 4 tpus feladatait s helyzeteit mr meglte s jl tltja. Akinek ez a szm megtallhat a kpletben rengeteg vratlan nehzsggel kell szembeslnie lete sorn. Ezeket a helyzeteket csak az nmagba vetett felttlen hittel tudja megfelelõen kezelni. Tudnia kell, hogy brmi trtnjk is egy pillanatra sem szabad letrnie az tjrl. A mrtk llapotba akkor kerl, ha megtanulja az let s az emberek soksznûsgt, de ennek ellenre soha nem tlkezik. Tudatosan li a "nzd meg s menj tovbb" krdst. Nehzsgei ltal gyjttt tapasztalatait pedig a sz eszkzvel adja tovbb.
A Gyûrû szvetsgben ezt a karaktert Samu kpviseli, akinek az a feladata, hogy Frodt (9), egsz tjn elkisrje, s ha kell, segtse õt visszatallni a mindenkori mrtkhez. Frod mellett, egszen a vgzet hegyig kitart, egy pillanatra nem tr le tjrl. Mikor Frod egyedl akarja folytatni tjt, Samu utna megy, mg azon az ron is, hogy esetleg vzbe fullad. Hatalmas a feladatba vetett hite, mg akkor is tovbb megy, mikor mr Frodt mr halottnak vli. Szksge is van r Frodnak, mivel a Gyûrû folyamatosan mrgezi elmjt, kell valaki, aki emlkezteti az eredeti clra, s Samu az, aki a sz tant eszkzvel ezt meg is teszi.
6. Gimli - a vlaszti sorskrds, a szpsg s harmnia
A Pitagoraszi szmmisztika szerint a 6-os szm a vlaszti sorskrds dilemmjt s a tudatos dntst jelenti meg. Ellenpolusa a dntshozsra kptelen, llandan dilemmz ember. Akinek kpletben a 6-os szm megjelenik lete sorn meg kell tanulnia tudatos dntst hozni, s azokrt felelõssget vllalni. Ennek a szmnak a kpviselõje hajlamos arra, hogy a szpsget s harmnit a klvilgban keresse. Trekszik arra, hogy msok letbe is elhozza a klvilg harmnijt, de meg kell tapasztalnia, hogy az csakis nmagn bell tallhatja meg. Ha ezt megtette kpes lesz letvel kapcsolatban is tudatos dntst hozni.
A Gyûrû szvetsgben ezt a karaktert Gimli kpviseli. Elsõsorban õ hozza el Gandalf (1) szmra a vlaszti sorskrds dilemmjt. Mria bnyi (kzdelem az egval), vagy pedig a zord s fagyos hegycscs. Vgl Gandalf a dnts terht Frodra ruhzza, aki Mria bnyi mellett dnt. Ezzel a dntssel, az is vilgoss vlik, hogy a kldets nem csak a ktkedst, hanem az egt sem viheti tovbb magval. Mria bnyit Gimli egy pomps helynek rja el, ahol ri fogadsban lesz rszk. Mivel a trpk Mithrill a legdrgbb fmet bnysszk, nagyon gazdagok. ltaluk Gimli kpviseli a klvilg harmnijnak keresst. Mikor megrkeznek a bnyban, megdbbenve tapasztalja, hogy a hatalmas gazdagsgbl mra semmi nem maradt, mindez csak mland ltszat. R kell dbbenie, hogy a szpsget, csak sajt magban s a feladatban tallhatja meg. Mria bnyja vgig a vlaszti sorskrdst kpviseli, stt tvesztõi ltal.
7. Pippin - a sorsfeladat felvllalsa, a kiegyenltõ
A pitagoraszi szmmisztika szerint a 7-es szm a sorsfeladat s a kiegyenlts szma. Ellenplusa, a sorsfeladatt nem vllal s a konfliktushelyzetbõl meneklõ ember. Akinek a 7-es szm kiemelt helyen jelenik meg kpletben, annak lete sorn szembeslnie kell azzal a tnnyel, hogy minden embernek sorsfeladata van, amit tudatosan fel kell vllalnia. A 7-es szm kpviselõje mindig trekszik az erõk kiegyenltsre. Idealista elkpzelse, miszerint mindent jra fordthat, csak akkor vlik valra, ha tenni is hajland rte, s nem csak beszlni rla. Meg kell tanulnia, hogy a vilgban j s rossz dolgok egyformn megjelennek, nem lehet kizrlag az egyik oldalt meglni.
A Gyûrû szvetsgben ezt a szerepet Pippin tlti be, akinek valdi karaktere, igazn csak a trtnet msodik s harmadik rszben bontakozik ki. Az Entek tancskozsa, gy rzi, semmi keresnivalja ebben a harcban. Szeretne inkbb hazatrni a bks, konfliktusoktl mentes megyben, ahol minden bks s nyugodt. Csak Trufa (8) kpes szembesteni, az igazsggal, miszerint, a hbor a megyt sem kerlheti el. Pippin ekkor bred tudatra kldetsnek, hogy a bek helyrelltsa rdekben neki is szerepet kell vllalnia. Egyni ignyeit alrendeli a kldetsnek, s tudatosan vlasztja a harcba indulst, vllava minden kockzatot. Rendletlenl rszt vllal Gondor ostromban, s ezzel az emberisg minden eldntõ utols harcban.
8. Trufa - az igazsg, az irnyt s szervezõ
A Pitagoraszi szmmisztika szerint a 8-as szm az igazsg s nismeret szma. Ellenplusa az igazsggal szembenzni kptelen hazug ember. Akinek a 8-as szm szerepel a kpletben az lete sorn, gyakran kell szembeslnie az igazsg krdsvel. Elsõsorban a sajt nismeretn keresztl, msodsorban pedig, gy hogy felhvja a vilg figyelmt arra, mit is kellene tennie, hogy nmagban a hazugsg llapott megszntesse s az igazsg tjra lpjen. Az igazsg krdse csakis az isteni trvnyekhez mrhetõ. Az igazsg llapota gy hatrozhat meg, hogy jelen helyzetnket sszevetjk a szellemi trvnyekkel s megnzzk, hogy gondolataink, szavaink s cselekedeteink ezekkel sszhangban vannak e. A 8-as szm kpviselõje egyben kivl szervezõ, jl bnik a szavakkal s tud hatni az emberekre.
A Gyûrû szvetsgben ezt a szerepet Trufa kpviseli, aki a trtnetben lland irnyt szerepet tlt be. Amikor Trufa s Pippin (7) az orkok fogsgba kerl, Trufa az, aki jl tltja a helyzetet s kpes felismerni a kilpsi lehetõsgeket. Vgig v az irnyts ebben a helyzetben. A kellemetlen szitucikban, õ az, aki kill s elmondja a vlemnyt. Mindvgig az igazsgot kpviseli egsz karaktervel.
9. Frodo - a felttel nlkli szolglat
A Pitagoraszi szmmisztika szerint a 9-es szm a felttel nlkli szolglat szma. A szmmisztika legmagasabb rezgse. Jelmondata: "Nekem nincs szksgem senkire, de rm mindenkinek szksge van". Ellenplusa, a szolglatot fel nem vlall, vagy azt felttelekhez ktõ ember. Akinek ez a szm megjelenik kpletben, annak lete sorn egyfajta szolgl szerepet kell betlteni az emberekkel szemben. Ez a szerep a legtbb esetben gy nylvnul meg, hogy gyakran megkrnek minket, segtsnk egy problmt megoldani, amihez csak neknk van megfelelõ tudsunk. Ennek a szmnak a legmagasabb szintû megnylvnulsa Kalkuttai Terz Anya, aki egyni ignyeit feladva rtta az utckat, hogy a leprsoknak nyjtson testi s lelki segtsget.
A Gyûrû szvetsgben ez a szerep Frod ltal jelenik meg, aki kpes feladni addigi lett, hogy a Gyûrût visszajuttassa a vgzet hegynek gyomrba. Ezltal az egsz emberisg feladatt veszi a vllra. A Gyûrû sorsrl folytatott vitban, a nagy vita kzepette Õ az, aki vllalja feladatot: "Majd n viszem a Gyûrût!". Egy percig nem gondolkodik a vllalt feladatval jr kockzatokrl, s arrl, hogy akr bele is hallhat a feladat teljestsbe. Egy dolog hajtja, a felttlen szolglat. Persze Õ is meginog menet kzben, Mria bnyjban, de Gandalffal (1) folytatott beszlgetse utn egy percig nem ktelkedik tbbet. Amikor a Gyûrû, mr megmrgezte elmjt, Samu (5) az, aki segt neki az ton maradni, hogy vghezvigye a kldetst.
Forrs: http://www.asztralfeny.hu/szammisztika/gyurukura.php
|