Boromir felszerelése
Boromir 2006.11.12. 16:12
Leírás kardjáról, pajzsáról, páncéljáról és kürtjéről
Kard
Boromir kardja pontosan olyan, mint ő maga: nagy, széles és erős. Csakis egy kifejezetten nagy testi erővel rendelkező, edzett karú és csuklójú férfi, egy tapasztalt harcos lehet képes félkezes forgatására. A penge legnagyobb szélessége három hüvelyk. A széles vércsatorna majdnem a hegyig húzódik. A penge mindkét oldalát, még a hegy melletti részeket is élesre köszörülték, így szúrni és döfni éppen olyan jól lehet vele, mint vágni és hasítani. A keresztvas egy szögletes fémlemezből készült, amelyet többször megcsavartak, majd félhold alakban meghajlítottak. (Boromir apjának és a Harmadkorban valamennyi gondorinak hasonló keresztvas díszeleg a kardján.) A markolat szintén széles, de pontosan illik Boromir kezébe. Kardgombként egy egyszerű acélgömb szolgál, amely méretét és súlyát tekintve pontosan illik a fegyverhez, és biztosítja annak egyensúlyát. A fából készült hüvelyt bőrrel vonták be, és az acél kardkoptatótól egészen a kardgombot idéző acél hüvelycsúcsig villám alakú, egymást keresztező keskeny bőrcsíkokkal díszítették. A kardöv gyönyörű, levélmintával díszített darab; Boromir valószínűleg az édesanyjától kapta ajándékba. A fegyverhez egy tőr is tartozik, amely kicsinyített mása, attól eltekintve, hogy a végén elhelyezett gomb és a keresztvas nem acélból, hanem bronzból készült. Szokatlan módon széles vércsatornát alakítottak ki rajta.
Pajzs
Boromir pajzsa olyan jellegzetes tárgy, hogy katonai harc közben is messziről felismerhetik. Kerek és egyszerű, meglehetősen kicsi, de ahhoz túl nagy, hogy Boromir a karjára csatolva viselje, miközben mindkét kezével fegyvert markol. A fakeretet feketére festették. A pajzsszem acélból készült. A belső oldalához erősítették hozzá a rézgyűrűkkel megerősített szarvfogantyút. A szegélyét körben a gondori szárnyak és csillagok díszítik. Amikor éppen nem használja, Boromir a vállára veti a pajzson átfűzött szélesebb szíjakat, a peremhez rögzített keskenyebbeket pedig az övéhez erősíti. A kerek pajzsoknak megvan az az előnyük, hogy az ellenség nem bír beléjük kapaszkodni. A domború felületről sok esetben lecsúsznak, de legalábbis irányt változtatnak a kardokkal mért csapások. Amikor az ellenfél kardja lecsúszik, Boromir kihasználja az alkalmat, és előrevág saját fegyverével; ilyenkor mindig a védtelenül maradt nyakat vagy kart veszi célba. Bizonyos esetekben felfelé tolja pajzsával az ellenfél kardját, és alulról döf.
Páncél
Boromir Minas Tirithben bármilyen páncélt választhatna magának, mégsem hord díszes vérteket, ha csatába indul, a gondori katonák szokásos, lemezekkel megerősített láncvértjét viseli. Egy nagy termetű, hatalmas kardot forgató férfinak megfelelő védelemre van szüksége. Nem sok értelme lenne nehéz karddal és pajzzsal hadba vonulni, ha csak egy könnyű bőrvért védi. Ugyanakkor a két vért együttes súlya okozta hátrányt csakis egy pusztító erejű fegyver ellensúlyozhatja. Amikor Boromir elindult Völgyzugolyba, nem tudhatta, mire számítson. Valószínűleg megfordult a fejében, hogy a sors olyan helyzetbe sodorja, amelyben szüksége lehet nehéz vértekre, de nem akarta túlságosan megterhelni a lovát. Mivel küldetése sikerét mindennél fontosabbnak tartja, elhatározta, hogy ha olyan ellenséggel kerül szembe, amellyel nem bír azonnal és könnyen végezni, inkább elmenekül. Márpedig ilyen helyzetekben sorsdöntő, hogy a lova milyen sebesen vágtat. Amikor megérkezett Elrond házához, kényelmesnek mondható öltözéket visel. Sötét bársonyból készült nadrágját magas, majdnem térdig érő csizmája szárába tűri. Tunikája mell- és hátrészét borvörös gyapjúból, gallérját és ujjait vastag és erős bőrből varrták. Alkarját sodronyujj védi, amelyet a bőrszíjakkal erősít tunikája ujjához. Elől nyitott tunikája bőrszíjakkal záródik. Vörös selyemköntöse a lábszárát veri, ujja a könyökéig ér. A vörös anyagot, valamint a köntös fekete bársonygallérját ezüst- és aranyszínű fonállal hímzett gondori csillagok díszítik. A köntöst ágyéktájon felhasították, hogy Boromir könnyen lóra ülhessen. A köntös fölött ujjatlan, fekete bőrkaftánt hord, amely szintén a térde alá ér. Mivel csatában meg kell birkóznia hatalmas kardja és pajzsa együttes súlyával, az alkarjára a sodronyujj fölé csupán egy két részből álló bőr alkarvédőt erősített. Ennek belső részét egyszerű gondori minták, míg külsejét Gondor Fájának ezüstberakásos képe díszíti. Kezét vastag bőrkesztyűvel védi, a vállára borvörös bársonyköpenyt terít. Ezt is gyönyörű hímzésekkel díszítették. A köpenyt a nyaka alatt két acélkapocs fogatja össze. Aki Boromirra néz, rögtön láthatja, egy valódi gondori urasággal, nemesi családból származó, tapasztalt harcossal van dolga.
Gondor kürtje
Boromir Gondor kürtjét viseli bőrszíjjal mellkasán átvetve. Ez Gondor uralkodó helytartóinak családi öröksége. A kürtöt egy Araw vadbivaly szarvából készítették, mely hatalmas, hófehér bikára emlékeztetett. A vadbivalyok Rhún-tenger közelében élnek, ahol Orom vadászott rájuk, akit a sindák Arawnak neveznek. Gondor kürtjét egy olyan vadbivaly tülkéből készítették, akit Vorondil, a Vadász, Gondor egyik ősi helytartója ejtett el. Az örökösének adta, hogy őrizze meg, míg maga is helytartó nem lesz, és ezt a hagyományt azóta is tartják. A kürt ezüsttel van kiverve, ősi betűket véstek rá és mágikus természetű. A legenda - és a felirat - szerint, ha a Nagy Kürtöt az ősi Gondor határain belül szólaltatják meg, biztosan megérkezik a segítség. A valóságban a segítség mértékét a távolságok korlátozzák. A kürt hangja mély és erős, ezért Gondor helytartója és fiai meghallják, bárhol is legyenek. Ha azonban túlságosan messze vannak, hogy segítsenek, a kürt hiába szól. Boromir akkor fújta meg a kürtöt, amikor Trufát és Pippint védte az orkoktól, akik Rauros-vízesésénél támadtak rájuk. Aragorn, Legolas és Gimli meghallották a hívást, éppúgy, mint Denethor, a helytartó, és kisebbik fia, Faramir. A helytartó és Faramir túl messze voltak ahhoz, hogy válaszoljanak, és még Aragorn és a társai is későn érkeztek. Amikor megtalálták az ork nyilak ütötte sebektől haldokló Boromirt, a kürt kettéhasadva feküdt mellette. A kürtöt Boromir testével együtt a halotti csónakba fektették.
Forrás: Fegyverek és Hadviselés Középföldén A Gyűrűk Ura - Szerepjáték: A Gyűrű Szövetsége
|