Sindarin nyelv
Thereon 2006.11.08. 10:57
A Wikipdibl, a szabad lexikonbl.
A sindarin egy J.R.R. Tolkien professzor ltal kidolgozott mestersges nyelv. Kzpflde vilgban tallkozhatunk vele, a tndk kzs nyelve a Harmadkorban. Az Els Korban a Beleriandban maradt sindk beszltk (a Telerik leszrmazottai, akik a tndk Nagy Vndorlsa sorn elhagytk Kzpfldt). Mikor a Noldk visszatrtek Kzpfldre, tvettk a sindarin nyelvet (br tovbbra is gy tartottk, hogy az eredeti anyanyelvk, a quenya sokkal szebb). A Noldk eredeti nyelve, a quenya egyfajta „tnde latinn” vlt, amelyet nneplyes alkalmakkor, vagy pldul a kltszetben hasznltak. A sindarin s a quenya nyelv kzs trl fakad (a kt nyelvben sok hasonl sz is tallhat), valsznstheten mindkett a korbbi „kzs telerin”-bl ered. A hanyatls eltt a Nmenori emberek tbbsge is beszlte a sindarint, amelyet ksbb Gondorban is ismertek (fleg a tanultak). A gyrk urban Tolkien egyszeren „the Elven-tongue” (a tndk beszde) nven hivatkozik a sindarinra.
Tolkien eredeti elkpzelse szerint azt a nyelvet, amelybl a sindarin kifejldtt a Noldk beszltk (a tndk msodik klnja), de ksbb gy dnttt, hogy a Sindk nyelve volt. Ez az oka annak, hogy a rgebbi mveiben mg Noldorinnak hvtk a nyelvet, mint pldul az Etymologies-ban. Mikor a noldorinbl sindarin lett, ezzel egytt tvette az (eredetileg vele kapcsolatban nem lev) Ilkorin nyelv nhny sajtossgt.
A noldorin/sindarin nyelv grammatikailag s fonolgiailag leginkbb a walesi nyelvvel rokon, amelybl Tolkien a hangzst s nyelvtana egy rszt klcsnzte (Tolkiennek - a quenya utn - a walesi volt az egyik kedvenc nyelve). A sindarin agglutinl s izoll jelleg nyelv, gyakoriak benne a magn- s mssalhangzvltsok, amelyek a kelta nyelvekre (fleg a bretonra) jellemzek. Nyelvtana a quenya nyelvhez kpest kevsb kidolgozott, szkincse jelenleg krlbell 2500 sz. A sindarinra ezen kvl valsznleg hatssal voltak a germn nyelvek, mivel Tolkien az angol, szaki s gt nyelvek mestere is volt. A tnde nyelvek lejegyzsre kt elterjedt rs ltezett, a gyakrabban hasznlt Tengwar, s a Cirth rnk.
DialektusokA Sindarin sokkal vltozkonyabb, mint a rgebbi nyelv, s tbbfle helyi „dialektusa” ltezik. Az Els Kor sorn a kvetkez nyelvjrsokat beszltk:
- Doriathrin, avagy Doriath nyelve, a sindarin egy sok archaikus formt megrz vltozata, „a nyelv legnemesebb formja”
- Falathrin, avagy Falasi dialektus, ksbb Nargothrond-ban is beszltk
- szaki sindarin, eredetileg Dorthonionban s Hithlumban beszltk a sindk, sok egyedi szt tartalmazott, a beleriandi sindk szmra nem is volt teljesen rthet
A Nolda befolys hatsra - a Doriathrint kivve - a dialektusok vltoztak, s sok quenya jellegzetessget tvettek, csakgy, mint olyan egyedi hangvltsokat, amelyeket a Noldk dolgoztak ki (akik szerettk alaktani a nyelveket). Miutn a Noldk s a Sindk sztszrdtak a ksbbi beleriandi csatk sorn, a klnbz dialektusok eltntek. A Balar szigeti menedkekben s a Sirion Hasadkaiban egy j nyelvjrs alakult ki, amely fknt a Falathrinra hasonltott. A Msodkorban s a Harmadkorban a sindarin volt a kzvett nyelv (lingua franca) a tndk s bartaik kztt, mg ki nem szortotta a kzs nyelv (a nyugori, amelynek se - a sindarin befolys hatsra megvltozott - Adûnaic nyelv volt).
Maga a „sindarin” sz quenya eredet, jelentse „a sindknak”. A sindarin sz a nyelvre valsznleg az „Edhellen” volt („tnde [beszd]”).
Kapcsold cikkek
Kls hivatkozsok
A lap eredeti cme "http://hu.wikipedia.org/wiki/Sindarin_nyelv"
A „sindarin” sz tengwar trsa
|