J. R. R. Tolkien
2006.02.27. 09:33
1892-1973
John Ronald Reuel Tolkien 1892. janur 3-n szletett a dl-afrikai Bloemfontein vrosban. desapja, az eredetileg nmet bevndorl csaldbl szrmaz Arthur Reuel Tolkien s desanyja, a midlands-i Mabel Suffield kt vvel korbban kltztek Dl-Afrikba, ott is hzasodtak ssze. Arthur Tolkien banktisztvisel volt, s a dl-afrikai kikldetstl tbb lehetsget, gyorsabb elmenetelt vrt. Remnyei be is igazoldtak, de az elrejuts ra sok munka s kevs pihens volt, s br J.R.R. egszsgnek nem kedvezett a dl-afrikai klma, kevs remny volt r, hogy a csald visszatrjen Angliba.
J.R.R. Tolkien gyermekkorban szomor, tragikus esemnyek kvettk egymst. Az els desapja vratlan halla volt 1896. februr 15-n, amikor Mabel kt gyermekvel, J.R.R.-el s ccsvel, Hilaryval, ppen Angliban volt, a birminghami Suffield-rokonoknl. Sosem trtek vissza Dl-Afrikba; az ekkor mindssze ngy ves J.R.R.-nek csak nhny kds emlkkpe maradt az egzotikus fldrszrl.
A csald teht knytelen volt Angliban maradni, a Suffield-rokonok kzelben, Birminghamben. Mabel gyakran knyszerlt arra, hogy lakhelyet vltoztasson: klnbz brelt hzak vltogattk egymst a csald otthonaknt. Elszr Birmingham klvrosainak hatrban, Sarehole Mill-nl ltek; az itteni idillikus termszeti krnyezet ersen meghatroz szerepet jtszott J.R.R. gondolatvilgban. Ksbb, ahogy a gyerekek iskolba kezdtek jrni, s a kzlekeds gondot okozott, a csald arra knyszerlt, hogy beljebb kltzzn a vrosba.
1900-ban J.R.R. anyja s nagynnje, May ttrt a rmai katolikus hitre. Ez a fordulat vratlan s botrnyos is volt az anglikn csaldban; ezutn Mabel kevsb szmthatott a rokonok segtsgre. Szerencsre a Brimingham Oratrium templomban segtksz s rokonszenves papokkal tallkozott, akik lelki tmaszon kvl ahogy tudtk, segtettk a ktgyermekes zvegyet. A katolikus hithez s egyhzhoz val ragaszkods Tolkien letnek fontos s elmozdthatatlan pontja volt; a vallst rendkvli mrtkben tl r leveleiben csodlatos kesszlssal tesz tanbizonysgot amellett, hogy a vallsos lmny nem csak lett, hanem irodalmi munkjt is nagyon ersen meghatrozta.
J.R.R. alapfok iskolit a birminghami King Edward's Schoolban kezdte meg. Ez a j nev intzmny a vros egyik legjobb iskolja volt. A klasszikus nyelveken (a ktelez latin s grg) kvl itt fordult rdekldse a kzpkori nyelvek, az angol s kzpangol, a gt, s az szaki fel. Elszr csak fordtsban, majd az eredeti nyelveken is olvasni kezdte a Beowulfot, Chaucert, a Sir Gawain s a Zld Lovagot, az izlandi sagkat s az Eddkat. A finn s a walesi is nagy hatst tettek r: a walesi nyelv hangzst mindig kiemelten csodlta, s a finn nyelv s a Kalevala jelents szerepet jtszott sajt nyelveinek alakulsban, rsai formlsban. Sajt nyelveit, a Qenyt (ksbb Quenya) s a Gnomish-t (ksbb Sindarin) is ennek a kt nyelvnek a hangzsvilgra ptette (a finnre a Quenyt, a walesire a Sindarint).
1904-ben derlt ki, hogy Mabel Suffieldnl az akkoriban mg gygythatatlan cukorbetegsgben szenved, amibe nhny hnappal ksbb bele is halt. Ez a msodik csaps immr teljesen egyedl hagyta a 12 ves J.R.R.-t s Hilary-t. Gondviseljk desanyjuk gyntatpapja, Francis Morgan atya lett; gondoskodott szllsukrl, meglhetskrl, s termszetesen tanttatsukrl is. J.R.R. ekkor mr a King Edward's tanulja volt, egyre hatrozottabb rdekldssel a nyelvek (klnsen a kzpkori s korbbi nyelvek) irnyban. Morgan atya gymsga alatt folytatdott a kltzkdsek sorozata; a kt Tolkien-fi jabb s jabb brelt szobkba kltztt, de az Oratrium tovbbra is letk fontos pontja s sok tekintetben kzppontja maradt. Egyik lakhelykn, Mrs. Faulkner panzijban ismerkedett meg a fiatal J.R.R. Edith Bratt-tel, a nla 3 vvel idsebb, szintn rva brlvel. A J.R.R. s Edith hamar rjttek, hogy nagyon jl megrtik egymst, s hamarosan (Humphrey Carpenter megfogalmazsban) 'gy dntttek, hogy szerelmesek'. A kapcsolat azonban Morgan atya tudomsra jutott, aki tbb zben eltiltotta J.R.R.-t Edith-tl. Tolkien feladata, mondta gondviselje, most a tanuls s jvendbeli egzisztencijnak megalapozsa: 21 ves kora utn, mikor mr nagykor lesz s nem gondviselje felgyelete alatt, majd gondolhat a hzassgra.
A tizenves Tolkien tovbbra is a nyelvek s a korai irodalmak, kultrk, mitolgik irnt rdekldtt. Nyelvrzke s tudsa tanrai nagy rmre s sokszor elkpedsre is vlt. Mr tindzserknt kivlan ismerte a tudomny kt 'hivatalos' nyelvt, a latint s a grgt; a kzpangolt 'anyanyelvknt rtette', angolul, szakiul s gtul is korn elkezdett tanulni. A vilg egyetlen gt nyelven rott verse J.R.R. Tolkien mve. A King Edward's elvgzse utn, 1911-ben Oxfordba kerlt; itt elszr klasszika-filolgit, 1913-tl pedig sszehasonlt filolgit s angol irodalmat tanult.
Mr Birminghamben, az iskolavek alatt komoly s mly bartsgokat alaktott ki hasonlan irodalmi rdeklds, keresztny belltottsg diktrsaival. Christopher Wiseman, G.B. Smith, R.Q. Gilson s J.R.R. ekkor kezdtek ssze-sszejnni, hogy irodalomrl, nyelvrl, vallsrl beszlgessenek; titokzatosan TCBS-nek neveztk trsasgukat, ami pusztn a Tea Club and Barrovian Society takarta: a fiatalok tezs kzben, sokszor a Barrow's ruhz tezjban lve beszlgettek. Ez a 'csoportosulsi hajlam' egsz letn vgighzdott, s olyan fontos rszlete volt mindennapjainak, amely irodalmi mveire is nagy hatssal volt.
Edith Bratt-tel 21. szletsnapja utn azonnal felvette a kapcsolatot, s 1916-ban ssze is hzasodtak (a kvetkez vekben sorra szlettek gyermekeik: John, Michael, Christopher, s Priscilla). Ekkor Tolkien mr katonai kikpzst folytatta oxfordi tanulmnyainak befejezse utn; nem sokkal ksbb az eurpai hadszntr nyugati frontjra veznyeltk. Rszt vett a somme-i csatban, de a lvszrkokban hamarosan gy megbetegedett, hogy a hbor vgig klnbz angliai llomshelyeken lbadozott. Felplse utn visszatrt Oxfordba, ahol az akkor kszl Oxford English Dictionary szerkesztsgben dolgozott, majd 1920-ban megplyzott egy llst a leedsi egyetemen. 4 v mlva mr professzorr neveztk ki Leedsben, azonban 1925-ben visszatrt Oxfordba, tanulmnyai helysznre, ahol az angol nyelv professzoraknt tantott egszen 1959-es nyugdjba vonulsig.
A TCBS tagjait Tolkien mindig is kzeli bartainak tekintette, s nagyon rzkenyen rintette, hogy Gilson s Smith a hborban letket vesztettk. Leedsben azonban elkerlhetetlenl jabb csoport szervezdtt krje: ezttal a hallgatkbl s fiatal kollgkbl ll Viking Klub, amelynek sszejvetelein nhny kors sr mellett trgyaltk meg az izlandi sagkat s nekeltek kzpkori nyelvekre trfsan lefordtott bordalokat, kzismert modnkkat s sajt kltemnyeiket (ezekbl egy vlogats 1936-ban jelent meg, Songs for the Philologist cmmel). Az oxfordi vek hoztk meg aztn (egy Klbtars nev saga-olvas kr utn) a legnagyobb, legkreatvabb, s legjobban ismert csoport, az Inklings csapatnak sszegylst. Az eredetileg hallgatkat sszefog csoport clja az nkpzs, az irodalmi s nyelvi krdsekrl val beszlgets volt; a hallgatk azonban gyorsan kiestek belle, s Tolkien, kt msik kiemelkeden fontos trsval egytt meghatroz alakk vlt. C.S. Lewis (kzpkori s renesznsz irodalomtrtnsz, ateistbl lett protestns teolgus) s Charles Williams (az Oxford University Press munkatrsa, r) a kt legismertebb Inklings-alak; a krhz azonban jelentsen tbben tartoztak, olyanok is, mint Owen Barfield (irodalom- s kultraelmleti rsai a mai napig befolysosak), Nevill Coghill (Chaucer legsikeresebb modern angol fordtja), vagy Dorothy L. Sayers. Az Inklings alapveten kreatv kr volt, ahol az irodalmi beszlgetsen, szvegolvasson fell a rsztvevk sajt rsainak olvassa s vlemnyezse kerlt az eltrbe. Lewis s Williams sok nagysiker knyvnek els hallgati voltak a csoport tagjai; Tolkien is nekik olvasta fel rszenknt A Gyrk Urt.
Gyerekkori rdekldse a nyelv irnt termszetesen tretlenl lt benne egsz letben. 'Sajt nyelveit' mr gyerekkorban elkezdte kidolgozni; az id haladsval ezek aztn vltoztak, majd versekben 1914-tl kezdtek feltnedezni klns trtnetek rszleteivel, tredkeivel egytt. A TCBS btortsra aztn folytatta a munkt, s a nyelvekhez httrknt 1917-ben, a hbor alatt a fronton s a krhzakban elkezdett trtneteket rni. Ahogy ksbb egy levelben rta, a nyelv nem ltezhet, fejldhet s alakulhat sajt kultra s trtnelem, mitolgia nlkl: ha pedig nyelvet akar kitallni, szksgszeren trtneteket, kultrt, mitolgit kell kr ptsen. Trtnetei szakmjbl, a kzpkori filolgibl is tpllkoztak, s vgl a kitallt vilg kitallt trtnelme, teremtmnyei, nyelvei s kultrja levltak az eredeti elkpzelsrl, arrl, hogy Anglia elveszett mitolgijt teremtsk meg jra. Tolkien rendkvl aktv s kreatv szerz volt; a Kzpfldhez kapcsold szvegeken kvl sok kisebb novellt, trtnetet is rt, melyeket esetenknt csak sajt gyermekeinek sznt.
Br nyelvszknt szmos sznvonalas tudomnyos munkt is publiklt (az s leedsi kollgja, E.V. Gordon nevhez fzdik a Sir Gawain s a Zld Lovag c. kzpangol romnc mai napig is hasznlt modern kiadsa, s Tolkien rta a mindmig legfontosabb cikket a Beowulfrl), Tolkien hrt mgis azok az rsai alapoztk meg, amelyeket elszr csak magnak s gyermekeinek sznt. A Nagy-Britanniban 1937-ben megjelent The Hobbit c. knyv volt az els, amely Kzpflde vilgt s a finoman, tletesen s kreatvan beptett kzpkori irodalom- s kultrtrtneti forrsokat megnyitotta az olvask eltt.
A Hobbitot 17 v munka kvette A Gyrk Urn, amelyet elszr a kiad krsre a Hobbit folytatsnak sznt. Az j knyv vgl 1954-55-ben jelent meg elszr, hrom ktetben. Sikere arra btortotta Tolkient, hogy visszatrjen a trtnet htterl szolgl mitolgiai trtneketekhez, amelyeket 1917 ta csiszolgatott. 1959-ben visszavonult oxfordi llsbl, s 1968-ban Edith-tel egy csendes tengerparti kisvrosba, Bournemouthba kltztek.
Edith 1971-ben trtnt halla utn Tolkien visszakltztt Oxfordba egykori kollgiuma (a Merton College) falai kz. A kirlyn 1972-ben Brit Birodalmi rdemrendet (C.B.E.) adomnyozott neki, s az oxfordi egyetem is dszdoktorv avatta. 1973-ban hunyt el, 81 ves korban. lete vgig dolgozott nagy vgyn, a 'Silmarillion' sajt al rendezsn; az lete sorn rt szmtalan vltozatbl egyetlen, sszefgg szveget azonban sosem tudott sszelltani. Kzpflde korbbi korainak trtnett A Gyrk Ura fnyben sokszor lehetetlennek bizonyult sajt megelgedsre trnia, gy A szilmarilok csak Tolkien halla utn, legkisebb fia, Christopher szerkesztsben jelenhetett meg. J.R.R. Tolkient felesgvel, Edith-tel kzs srba temettk, az oxfordi Wolvercote temet katolikus rszlegben. Srkveiken Edith neve mellett a 'Lthien', az r neve mellett pedig a 'Beren' nv ll. A Szilmarilok mitolgijbl szrmaz nevek sokat elmondanak kettjk viszonyrl, letkrl, s J.R.R. Tolkien mvrl is.
Forrs: Tolkien.hu
|