Az utols Tolkien-interj (rszlet)
Stt r 2006.02.27. 09:52
Elszr 1971 janurjban kerlt adsba, a BBC Radio 4 "Most olvassuk tovbb..." cm msorban. Az interjt Dennis Gerrolt ksztette.
" T: ...sokkal az eltt, hogy a Bab-t rtam, s sokkal az eltt, hogy ezt (1) rtam, mr megalkottam ezt a mitolgiai vilgot.
G: Teht volt valamifle vzlat, ami lehetv tette a munkt?
T: A terjedelmes sagk, igen... magba szvta, mint ahogy a Bab is tette, a Bab eredetileg egyltaln nem is volt rsze ennek, de amint az kinylt a vilgra, ez bekltztt a cselekmnybe.
[valsgh BBC hangeffektus, ahogy meggyullad egy gyufa]
G: gy aztn a karakterei tvettk az irnytst.
T: [pipra gyjt]
G: Azt akarom mondani, hogy hatalmuk lett, nem gy rtem, hogy teljesen a bvkrkbe vontk, vagy valami hasonl...
T: h, nem, nem, n egyltaln nem csodlkozom az lmodozson sem, klnben sem vagyok elfogult, cseppet sem. Van az gy, hogy van A, B, C, D, s az A, vagy valamelyik msik az igazi, de ki kell vrni, amg kiderl, hogy melyik az. Termszetesen trkpeim is voltak. Ha egy sszetett trtnetbe fog az ember, kell , hogy legyen trkpe, klnben utlag mr sohasem lehet elkszteni. Ami a holdfzisokat illeti, gy gondolom, a holdfzisok s a napnyugtk vgl aszerint lettek kidolgozva, ahogy a vilgnak ezen a rszn, 1942-ben, tnylegesen is voltak. [A pipa kialszik]
G: '42-ben kezdett neki, ugye?
T: h, nem, akkor rgtn nekilttam, ahogy a Bab megjelent - a 30-as vekben.
G: s nem sokkal az eltt fejezte be, hogy kiadtk...
T: Az utolst... 1949 krl rtam - emlkszem, hogy valsggal srtam a vgkifejleten. De aztn jtt a rengeteg revzi. Az egszet ktszer gpeltem t, a nagy rszt mg tbbszr is, a padlsszoba gyn. Persze nem engedhettem meg magamnak, hogy mssal gpeltessem. Aztn voltak hibk is, s... [jragyjtja a pipt] ...szrakoztatnak tallom elmondani, mivel gy gondolom, hogy olyan helyzetben vagyok, hogy nem szmt, msok mit gondolnak most rlam - hogy volt nhny ijeszt nyelvtani hiba is, ami egy angol nyelv s irodalom professzortl elg meghkkent.
G: Egyet sem vettem szre.
T: Egy helyen a nyeregbe szll szt hasznltam a nyeregbe szll mlt idejeknt (2) ! [nevet]
G: Egyltaln nem rez bntudatot azrt, hogy mint filolgus, mint az angol nyelv professzora, ami a nyelv valdi forrsaival kti ssze, az lete egy nagy rszt egy kitallt dolognak szentelte?
T: Nem. Bizonyos vagyok abban, hogy ezzel a nyelvnek is nagy jt tettem! Jkora adag nyelvszeti tuds rejlik benne. Semmilyen bns komplexust nem rzek a Gyrk Ur-val kapcsolatban.
G: Van valami kifejezett vonzalom nben az let ilyen meghitt dolgai irnt, mint amilyeneket a Megye megtestest: az otthon, a pipa, a kandall s az gy - a otthon ernyei irnt?
T: nben nincs?
G: nben nincs, Tolkien professzor?
T: Ht persze, hogy van!
T: Ez az, amirt otthon rzem magam... A Megye nagyon olyan, mint az a vilg, amelyben elszr felfigyeltem a dolgokra, ami valsznleg mg megindtbb teszi szmomra, mivel n nem itt szlettem, hanem Bloomsdale-ben, Dl-Afrikban szlettem. Nagyon fiatal voltam, amikor visszatrtnk, de ugyanakkor belevsdik az ember emlkezetbe s a kpzeletbe, mg ha nem is gondoljuk, hogy gy van. Ha az els karcsonyfd egy hervadoz eukaliptusz volt, s ltalban knoz a hsg s a homok - akkor, ha ppen abban a korban, amikor a kpzelet kitrul, hirtelen egy csendes warwickshire-i faluban tallod magad, gy gondolom, hogy ez kiemelt imdat televnye az irnt, amit a kzp-midlandi angol tjnak nevezhetnk, ami j vzelltson, kvn s az szilfkon alapul, s a bks folykon, s gy tovbb, s persze a krnykbeli vidki emberek irnt.
G: s milyen kor volt, amikor Angliba jtt?
T: Azt hiszem gy hrom s fl ves lehettem. Elg megrendlt lehettem akkor termszetesen, mert ez az egyik dolog, amirt az emberek azt mondjk, hogy nem emlkeznek - ez olyan, mintha folyamatosan ugyanarra az veglemezre fotograflnnk ugyanazt a dolgot. Az apr vltozsok csak letlensget okoznak. De ha gyermekknt olyan hirtelen vltozs r, mint ez, az tudatosul. Ezzel azt prblja az ember elrni, hogy az j emlkeket rillessze a rgiekre. Tkletesen tiszta s l kpem van egy hzrl, amirl most mr tudom, hogy egy gynyren kimunklt mozaik a mi bloemfonteini hzunkbl s a nagyapm birminghami hzbl. Mg mindig emlkszem, ahogy vgigmentem az ton Birminghamben, s csodlkoztam, hogy mi lett a nagy tornccal, hov lett az erkly. Kvetkezskpp kivtelesen jl emlkszem dolgokra, emlkszem a frdsre az Indiai cenban, amikor mg nem egszen kt ves lehettem, de nagyon tisztn emlkszem r.
G: Frod magra veszi a Gyr terht, s hossz szenvedsekben s megtartztatsokban formld karakterr vlik, akinek tettei alapjn azt lehet mondani, hogy a buddhista rtelemben vve "rdemeket szerez". Valsggal krisztusi alakk vlik. Mirt ppen egy flszerzetet, egy hobbitot vlasztott erre a feladatra?
T: n ugyan nem vlasztottam. Nem nagyon vlasztgattam, megrtam a Bab-t, ugye... mindssze annyit tettem, hogy megprbltam folytatni a trtnetet attl a ponttl, ahol a Bab abbamaradt. A hobbitok voltak kznl, nem igaz?
G: Valban, de Bilbban semmi klnsebben krisztusi nincs.
T: Nincs...
G: De a legfenyegetbb veszlyekkel is szembenz, kzd s folytatja, amit elkezdett, s nyer mindenen t.
T: De ez inkbb olyannak tnik, gondolom, mintha az emberi faj allegrija lenne. Mindig csodlattal tlttt el, ahogy tlljk itt, az egszen kis emberek megszeldthetetlen btorsgval, a lehetetlen eslyeket: dzsungeleket, tzhnykat, vadllatokat... tovbb kzdenek, szinte vakon, bizonyos rtelemben.
G: Arra gondoltam, hogy Midgard akr Kzpflde is lehetne, egyltaln van valamilyen kapcsolat kzttk?
T: h, igen, ugyanaz a vilg a kett. A legtbb ember elkveti azt a hibt, hogy gy gondol Kzpfldre, mint a Fldnek egy klnleges vltozatra, vagy egy msik bolygra a tudomnyos-fantasztikus fajtbl, de ez csak egy divat sz arra a vilgra, amiben benne lnk, ahogy azt elkpzeltk, cennal krlvve.
G: gy tnik nekem, hogy Kzpflde, bizonyos rtelemben, ahogy mondja, ez a vilg, amiben lnk, de egy msik korszakban.
T: Nem... de a kpzelet egy eltr szintjn, gy igen.
G: Szndkos a Gyrk Ur-ban, hogy egyes fajok klnbz eszmket testestenek meg: a tndk a blcsessget, a trpk a mestersget, az emberek a gazdlkodst s hbort, s gy tovbb?
T: Ez nem llt szndkomban, de amikor ezek a npek llnak az ember rendelkezsre, valamilyen mdon klnbzv kell tenni ket, nem? Nos persze, vgs soron az emberisg ll csak a rendelkezsnkre, ebbl az anyagbl kell dolgoznunk. Mindannyiunknak - vagy legalbbis az emberi faj jelents rsznek - sokkal nagyobb elmebeli, mvszetbeli kpessgekkel kellene rendelkeznnk, ami alatt azt rtem, hogy a szakadk a befogad s a vgrehajt er kztt cskkentsre szorul, s valamivel, ha nem is meghatrozhatatlanul hosszabb idre lenne szksgnk, amelyben tbbet tanulhatnnk, s tbbet alkothatnnk. Ezrt a tndk halhatatlanok bizonyos rtelemben. Azt a szt kellett hasznlnom, hogy halhatatlan, de nem gy rtem, hogy rkre halhatatlanok, hanem egyszeren nagyon hossz letek, s a hossz letk eltart taln addig is, amg a Fld lakhat marad. A trpk termszetesen magtl rtetden... - nem gondolja, hogy sok mindenben emlkeztetnek a zsidkra? A szavaik egyrtelmen smi szavak, a smi nyelvek mintjra keletkeztek. A hobbitok nem tbbek, mint a vidki angol ember, kis mretben, ami - ltalnossgban - a kpzelerejk kicsinysgt tkrzi - de nem a btorsguk s rejtz erejk kicsinysgt.
G: gy tnik, hogy az a knyv nagy erssgeinek egyike, az a hatalmas nvtmeg - s mgsem vsz el benne az ember, legalbbis msodik olvasatra nem.
T: Nagyon rlk, hogy ezt mondja, mert ezzel nagy gondot vettem a vllamra. Ugyanakkor risi lmnyt jelent egy j nv. Mindig a nvvel kezdem az rst. Adj egy nevet, s az kialaktja a maga trtnett, s nem fordtva, norml esetben.
G: A nyelvek kzl, amiket ismer, melyik jelentette a legnagyobb segtsget a Gyrk Ura rsakor?
T: h, iste... A modern nyelvek kzl a velszit kellene emltsem, amely mindig tetszett nekem a stlusa s hangzsa miatt, jobban, mint brmely msik, br elszr csak a szenes teherautkon lttam, de mindig tudni akartam, hogy mi az.
G: Nekem gy tnt, hogy a velszi zenje csengett ki azokbl a nevekbl, amit a hegyeknek s ltalban a helyeknek adott.
T: Nagyon is. De egy sokkal ritkbb, de nagyon hatsos befolyst a finn gyakorolt rm.
G: Allegrinak sznta a knyvet?
T: Nem! Utlom az allegrit, brmikor is tallkozom vele.
G: gy gondolja, hogy a vilg hanyatlik, ahogy a Harmadkor hanyatlik a knyvben, s gy ltja, hogy a vilg a Negyedkorban van jelenleg, a mi vilgunk?
T: n az n korommal ppen az a fajta ember vagyok, aki az ismert trtnelem egyik leggyorsabban vltoz korszakt lte t. Biztos, hogy hetven vben sosem lehet ennyi vltozs.
G: Van valami szies vgig az egsz Gyrk Ur-ban, egyszer egy alakja azt mondja, hogy a trtnet folytatdik, de n valahogy kiestem belle... minden csak hanyatlik, elhomlyosul, legalbbis a Harmadkor vge fel minden vlaszts felbortani ltszik valamilyen hagyomnyt. Most gy ltom, hogy nmileg olyan, mint Tennysonnl "a rgi rend fordul, helyet ad az jnak, s Isten nyilvnul meg ms-ms utakon". Hol van az Isten a Gyrk Ur-ban?
T: Esik rla sz egyszer vagy ktszer.
G: az Egyetlen?
T: Az Egyetlen, igen.
G: n ateista?
T: Rmai katolikus vagyok. Elktelezett rmai katolikus.
G: Mit szeretne inkbb: ha a filolgiai s ms mveirl emlkeznnek nre, vagy ha a Gyrk Ur-rl s a Bab-rl?
T: Nem hinnm, hogy tl sok vlasztsom lenne - ha egyltaln emlkezni fognak rm, s az a Gyrk Ura miatt lesz, elfogadom. Nagyon hasonl lenne ez, mint Longfellow esetben - azt tudja mindenki, hogy Longfellow rta a Hiawath-t, s elfelejtik azt, hogy a modern nyelvek professzora volt!"
A fordt (Stt r) lbjegyzete: 1. - A Gyrk Urrl van sz. 2. - A BESTRODE szt hasznlta a BESTRIDE ige BESTRIDDEN alakja helyett. Tolkien a riportban is pont fordtva mondja az igeidket, Past Tense-nek titullja a Past ticiple-t.
Forrs: Tolkien.hu
|