A tnde nyelvekkel az tlagos olvas kis lpsekben kt ismeretsget. A hobbitban mg a madarak beszdrl is tbb sz esik, mint a tndkrl. A trolloktl zskmnyolt kardokrl megtudjuk, hogy „Gondolin don nyelvn” kaptk a nevket, s a mithril is felbukkan mint a tndk ltal hasznlt sz, de a trtnetben szerepl tndkkel kapcsolatban nem merlnek fel nyelvi problmk.
A Gyrk Urban mr ppen eleget emlegetik s hasznljk a tnde-nyelvet ahhoz, hogy felkeltse az olvas rdekldst, a filmvltozatban pedig „tbb sinda nyelv szveg tallhat, mint a Tolkien letben megjelent mvekben egyttesen” . A Gyr Szvetsgben tbbnyire egyszeren „tnde-nyelvrl” olvasunk, akr a Megyben jr tndecsapat nekrl, akr a vlgyzugolyi Glorfindel szavairl, akr a lothlrieni tndk beszdrl van sz. Mgis kiderl, hogy a tnde-nyelv nem egysges: a Megyben Frod a „nemestndk nyelvn” kszn, mire Gildor az „beszd tudsnak” nevezi. Lothlrienben viszont Frod alig rt valamit, „mert a hegyektl keletre l erdei np nyelve nemigen hasonltott a nyugati tndkhez” , Galadriel pedig bcszskor „a Tengeren tli tndk si nyelvn nekelt” – a „tnde-nekek nyelvn” . A trtnet sorn ezek az utalsok szinte rthetetlenek, a fggelk ad magyarzatot a klnbz tnde-nyelvek sztvlsra, hozztve, hogy a trtnetben csak quenya s sinda szavak s mondatok szerepeltek. A fggelk a kiejtsi szablyok, a naptr, s fleg az rsok kapcsn is sokat elrul a tnde nyelvekrl.
A szilmarilokban is akadnak tnde nyelv mondatok (pl. „Auta i lme!” ), de nem sok – ellenben tnde nyelv nevek sokasgt ismerhetjk meg, nem csak azrt, mert sok tnde szerepel, hanem mert ez a tndk trtnete, s pldul a valkat is tnde neveiken ismerjk: „S a nevk a kvetkez a tndk nyelvn, amit Valinorban beszltek, br sok ms nevk is van Kzpflde tndinek a nyelvn” . A fggelkben mg egy lista is szerepel a quenya s sinda nevek alkotelemeirl.
Nagyjbl ennyivel tallkozik a lelkes olvas a tnde nyelvekbl, amg csak a trtneteket keresi. Ha ezek utn gy dnt, hogy megprbl megtanulni quenyul vagy sindul, szembeslhet nhny problmval. Br Tolkien az ltala kitallt szmos nyelv kzl valban ezt a kettt dolgozta ki a legrszletesebben, ezek sem alkalmasak arra, hogy folykonyan beszljk ket, s egy egyszerbb szveg fordtsnl is akadnak olyan kifejezsek, amelyeknek nincs megfelelje Tolkien hozzfrhet feljegyzseiben.
Tolkien nem ksztett kiadsra sznt egysges nyelvtanknyvet vagy sztrakat, a nyelvekrl szerezhet informcit ssze kell gyjteni a knyveiben s a halla utn kzztett jegyzeteiben tallhat szvegekbl, fordtsokbl, szmagyarzatokbl s trtneti-etimolgiai fejtegetsekbl. Radsul, mint mindent, Tolkien a nyelvekkel kapcsolatos rsait is sokszor fellvizsglta, trta. A vltoztatsok egy rszre adott trtneti magyarzatot – ez egy vals holt nyelvhez teszi hasonlatoss a tnde nyelveket, de szintn bonyoltja a helyzetet (furcsa eredmny szletne, ha valaki egy magyar szveghez a Halotti Beszdbl s egy huszonegyedik szzadi jsgcikkbl vegyesen vlogatn a szavakat). Radsul a hozzfrhet informcik egyttese nem tekinthet lezrt egsznek, mert mg mindig vannak kiadatlan jegyzetek Tolkien hagyatkban. A nyelvszeti anyagok feldolgozsa folyamatban van, az jabb eredmnyeket a Parma Eldalamberon s Vinyar Tengwar folyiratokban teszik kzz.
Knyvben nem, viszont interneten elrhet szmos nyelvtani sszefoglal s szszedet – de ezek sem problmamentesek: ksztik szndktl s alapossgtl fggen nagy vltozatossgot mutatnak. Mshogy nyl a forrsokhoz az, aki egy szerepjtkhoz akar egy hasznlhat tndenyelvet alkotni, mint aki nyelvszknt vizsglja a tolkieni nyelveket. A kt ellenttes hozzlls – a klnbz tnde nyelvek s nyelvjrsok szavainak sszekeverse, j szavak nknyes, szinte alaptalan alkotsa, szemben a hiteles tolkieni forrsokhoz mereven ragaszkod nyelvszeti felfogssal – knnyen elklnthet, de az utbbi csoporton bell rnyalatnyi nzetklnbsgek is vitkra adnak okot. A legkonzervatvabb vgletet azok jelentik, akik nem fogadnak el semmi olyan kifejezst, amit Tolkien nem hasznlt, mg a meglv nyelvtani szablyoknak megfelelen alkotott szsszetteleket sem. Elutastanak mindent, amirl nem llapthat meg, hogy Tolkien is gy hasznlta volna – hiszen mi van, ha ppen azt a szt rendhagyan kne kpezni?
Liberlisabb, de szintn tudomnyos s forrsh az az llspont, hogy szksg esetn lehet j szavakat kpezni, de szigor felttelekkel. Az els felttel termszetesen az, hogy tnyleg szksg van j szra, s semmilyen eredeti tolkieni forrsban nem tallhat megfelel, hasonl jelents kifejezs, a tervezett szalkotsi mdszer pedig megfelel minden fellelhet szablynak, s semmi hitelesnek nem mond ellent. ltalnosan elfogadhat j szavak kpzshez teht nagyon jl kell ismerni a meglv nyelvtant s szkincset. Tkletes ismeretk a fent emltett okokbl lehetetlen, teht szmolni kell a kockzattal, hogy egy j informci esetleg rvnytelenti az elfogadott jtsokat is.
A szalkotsnak vannak evidens formi, pldul a szsszettel, de a tnde nyelvek trtnetre s etimolgijra alapozva lehet alkalmazni ms mdszereket is. A tnde nyelvek egy rgi, kzs tndenyelvbl (Common Eldarin) alakultak ki: a quenya s a sinda szavakbl kvetkeztetni lehet a kzs gykre, gy lehet prblkozni a meglv pldk alapjn quenya szavak rekonstrulsval a sindarin megfeleljk alapjn, s viszont. Fontos, hogy ezeket a rekonstrult, szrmaztatott, „kitallt” kifejezseket egyrtelmen elklntsk a hiteles forrsbl szrmaz (attested) szavaktl.
A szalkotsnl figyelembe kell venni azt is, hogy a klnbz nyelvekben hasznlt kifejezsek ritkn feleltethetk meg egymsnak egy az egyben, s a tkrfordtsok sokszor inkbb vicces, mint hiteles eredmnyre vezetnek. Ilyen a tnde nyelveken krelt kifejezsek kzt a „hsenna”, amit a svdek alkottak koccintshoz (amikor egy magyar azt mondan: „Egszsgedre!”). k ilyen esetben azt mondjk: „Be a kdbe!”, s ezt fordtottk le sz szerint. Nekem tetszik a kifejezs, de nem hiszem, hogy a tndk gy mondtk volna.
Hogy hogyan tljk meg a tolkieni nyelvek hasznlatnak s fejlesztsnek korltait, az is meghatrozhatja, hogyan tekintnk rjuk. Mint holt nyelvekre, amelyeknek egykor sok beszlje volt, s ebben a tredkes formban maradtak rnk; mint mestersges nyelvekre, amelyek titkos vagy pp nemzetkzi hasznlatra alkalmasak; vagy mint egyetlen ember malkotsaira, amelyeket a vgletekig tiszteletben kell tartani?
Malkots, hiszen Tolkien a sajt nyelvek kidolgozst mint hobbit maga is a festszethez s a kltszethez hasonltotta. gy alkotta meg a tnde nyelvek szavait, hogy azok kifejezsre juttassk sajt fonetikai zlst, s az eszttikai rzknek megfelel legtkletesebb nyelv megteremtsnek folyamata, a hangzs szpsge, a jel s jelents sszekapcsolsa maga gynyrsget jelentett a szmra. Mindenkinek megvannak a sajt nyelvi preferencii, ennek fnyben pedig nehz lenne belehelyezkednnk valaki msnak az zlsbe, s aszerint „folytatni” munkjt.
Felmerlhet a krds, hogy mint alkotst, vdenek-e szerzi jogok egy kitallt nyelvet, vagy sajt, eredeti munknak szmt pldul egy tnde nyelv, Tolkien alkotta szavakbl felpl vers. Ez persze jogi szempontbl orszgonknt vltozik, de taln rdemes megemlteni, hogy ezzel kapcsolatban is voltak mr vitk s vdaskodsok. Lisa Star a tolkieni nyelvekkel foglalkoz, elemzseket s fordtsokat is megjelentet Tyali Tyelelliva folyirat szerkesztje krt jogi llsfoglalst Robert P. Wade-tl. A szakvlemny szerint (amely csak az amerikai szerzi jogra vonatkozik) a szerzi jogok nem vdenek koncepcikat (mint egy nyelvi rendszer), s nem vonatkoztathatk a kzs nyelvi kincs sztagjaibl felptett szavakra, csak szvegekre, gy a sajt alkotsok quenya vagy sinda nyelven publiklsa (az Amerikai Egyeslt llamokban) nem srt szerzi jogot.
A nyelvtanuls teht nem olyan egyszer, ahogy az ember elsre gondoln, mikor azt hallja, hogy Tolkien rszletesen kidolgozta a tnde nyelveket, de aligha lehet minden rdekldtl elvrni, hogy nyelvsz legyen. Minden nyelvvel, akr l, akr holt, akr mestersges, lehet tudomnyosan foglalkozni, vagy lehet ppen csak belekstolni, s egy latin nyelv ifjsgi magazinban mskpp ptoljk a hinyz kifejezseket, mint egy latin nyelv vagy ppen latin nyelvvel foglalkoz nyelvszeti szakfolyiratban. Mind a kt megolds termszetes a maga mdjn, csak nem rt ltni a klnbsgeket.
|