Sir Ian McKellen
Sir Ian McKellen 1939. május 25-én született az angliai Burnleyben.
Életére elkerülhetetlenül rányomta bélyegét a második világháború. Egy magazinnak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy azért tudta viszonylagos higgadtsággal és nyugalommal megemészteni a szeptember 11-i terrortámadást, mert 4 éves koráig „acélfedél” volt a feje fölött, az volt az otthona az Angliát ért támadások miatt. Erős keresztény családi háttérrel rendelkezett, hiszen mindkét nagyapja és apja is lelkész volt. Gyermekorábban kezdett színészkedni, ösztöndíjat nyert a St. Catharine's College, University of Cambridge-be 18 évesen.
McKellen a Cambrige University hallgatója volt, itt tanult irodalmat, itt kezdett el egyetemi előadásokban játszani, majd 1961-ben minden szakmai előkészület nélkül debütált az A Man for All Seasons című alkotásban. Ezzel kezdetét vette rendkívüli színpadi pályafutása. Professzionális társulathoz szerződött, sőt 1964-ben már Laurence Olivier meghívta a National Theatre Companybe. Több emlékezetes Shakespeare-alakítás fűződik a nevéhez, illetve olyan átütő erejű, modern drámákban is láthatta a közönség, mint például a Bent vagy az Amadeus.
A hatvanas években II. Richárd, II. Edward (Marlowe darabjában) és Hamlet szerepét játszotta el. Első filmszerepe, Gregory Peck oldalán, az 1966-os, befejezetlenül maradt The Bells of Hell go Ting-a-ling-a-ling volt. 1974-től a Royal Shakespeare Company tagja lett, itt Rómeó, Macbeth és Jágó szerepében lépett színpadra. 1980-ban a Broadway-n aratott nagy sikert Peter Schaffer Amadeus című darabjában, ahol Salierit játszotta. Később megformálta a híres író, D.H. Lawrence alakját a Priest of Love-ban; II. Miklós cárt a Raszputyinban (ezért az Arany Glóbusz díjat is elnyerte); illetve James Whale rendezőt (a Frankenstein alkotóját) a Gods and Monstersben.
Az egész világon vendégszerepelt, mint III. Richárd, majd a Shakespare-darab nemrégiben készült modern filmváltozatában is eljátszotta a szerepet. Társzerzője, producere és főszereplője volt a modern környezetbe helyezett, díjnyertes III. Richardnak is.
Színházi karrierje hamar kiteljesedett még mielőtt köszönthették volna őt a filmvásznon is. Nevét azonban nem csak a sikeres színdarabokból és televíziós produkciókból ismerhette meg a világ. Aktivistája lett a homoszexuális mozgalmaknak és 1988-ban egy újságírónak adott interjúban homoszexuálisnak vallotta magát.
McKellen további filmjei között megtalálhatjuk a Stephen King: Az eminens, Változások kora, Six Degree of Separation, Plenty és az X-Men című alkotásokat.
1991-ben lovaggá ütötték művészi érdemeinek elismerésképpen, mint nemzedékének egyik legsikeresebb színészét. Több mint negyven díjból álló gyűjteményéből semmi sem hiányzik: Oscar-díj, Golden Globe Award, Screen Actors Guild Award, Golden Satellite Award, Tony Award, Emmy Award.
Egyik legsikeresebb filmes szereplése Gandalf megformálása A Gyűrűk Ura című trilógiában, melyre Oscar díjra jelölték. 2006-ban a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál Arany Medve életműdíját kapta.
Filmjei
Ian McKellen az Internet Movie Database oldalain
Forrás: A Gyűrűk Ura - Hivatalos Filmkönyv
|