Minas Tirith
2006.03.15. 16:28
'Tehát Minas Tirith falai előtt dől el, korunk hogyan alakul'
Ahol a Fehérhegység vonulatának végén a Mindolluin-hegy emelkedik, ott található Minas Tirith, a Királyok Városa. Hatalmas és pompázatos város, hét szintjének fehér épületeit a hegy fehér szikláiból faragták ki. Építése során a dúnadánok rengeteg fehér márványt bányásztak ki a hegyekből. Nehéz elhinni róla, hogy emberkéz alkotta, inkább olyan, mintha óriások faragták volna ki a föld csontjaiból. Eredetileg Isildur fivére, Anárion után Minas Anornak nevezték, de miután a Harmadkor 2002. évében Szauron nazgûljai betelepedtek Minas Ithilbe, már csak Minas Tirithként, vagyis Őrtoronyként emlegetik. (Az Őrdombon áll, ami Mindolluin legkeletibb nyúlványa. A dombot egy keskeny sziklagerinc köti össze a hegyekkel.) Miután a Harmadkor felénél a nagyobb és régibb Osgiliath hanyatlásnak indult, Minas Tirith lett a főváros, és az is maradt a király visszatérése és a Negyedkor kezdete után is. A várost hét, külön fallal körülvett szint alkotja. Ezeken bástyák magasodnak. Mindegyik falon csupán egyetlen kapu van. A kapukat a falak különböző részein építették meg, mind más-más irányba néznek, így a kövezett út kígyóvonalban halad lentről a csúcs felé. A keletre nyíló Nagy Kapu mögött hétszáz láb magas szikla állt, ennek csúcsa a legfelső szinten lévő Citadellához nyúlt. A legalsó szint kapuja keletre, vagyis Mordor irányába nyílik. Fekvésének köszönhetően a város déli felét majdnem mindig árnyék borítja, ezért ott kevesen telepednek le. A tehetősebb polgárok az északi negyedekben élnek. A város a külső kapu tövétől Echtelion tornyának csúcsáig körülbelül ezer láb magas, az átmérője háromnegyed mérföld körül lehet.
A leglátványosabb része a külső kapu mögül a hetedik szint citadellájának negyedmérföldes magasságába emelkedő, hajótestet formázó kőbástya, amelynek tetejéről pompás kilátás és egyben szédítő látvány nyílik a városra, Pelennor mezejére, Osgiliathra, a mező peremén folyó Anduin öt mérföldes szakaszára és a láthatáron túl sötétlő mordori hegyekre.
Minas Tirith hatalmas, bevehetetlennek tűnő erődítmény. A városba csak a Nagy Kapun keresztül lehet bejutni, amelyet természetesen erősen őriznek. Hátulról a Mindolluin-hegy védi, melynek más alacsonyabb vonulatai is meredek sziklafalak, melyekből óriási szakadékok lesznek. Magas és vastag falaiban nem sok kárt tehet az acél és a tűz, a bástyafokok kiváló fedezéket nyújtanak az íjászok számára. Ez Középfölde legnagyobb erődje.
A külső fal széles, bástyafokokkal ellátott, tornyokkal erősített építmény. Ezekben a tornyokban hajítógépeket helyeztek el, amelyekkel sziklákat lehet vetni az esetleges támadókra. Katapultok vannak a második, a harmadik, de még a negyedik szint tornyaiban is; a falakat összesen száz ilyen gépezet védi. (Ha figyelembe vesszük, hogy a nagyerejű katapultokkal kilőtt sziklák lefelé esnek, könnyen elképzelhetjük, milyen pusztítást végezhetnek az ostromlók táborában.) A hajítógépeket a Gyűrűháborút megelőzően ritkán használták, de a melléjük kirendelt katonák gondosságának köszönhetően az ostrom előtt kiváló állapotban voltak, a tornyokban pedig elegendő lövedék állt rendelkezésre.
A felső gyűrűn belül áll a Fellegvár, itt található a Magas Udvar, a Szökőkút Tere és Ecthelion Fehér Tornya, amelynek tetején, a síkság fölött jó ezer láb magasan az uralkodó helytartók fehér zászlóját lobogtatja a szél. Itt van a Megszentelt Hely, ahol a régi királyok nyugszanak - a Helytartók Csarnokát tűz emésztette el, amikor Denethor öngyilkos lett -, itt áll a Fehér Fa, Gondor irattára, tudásának háza és természetesen a királyi palota, ahol Elessar, Arwen és a gyermekeik laknak. A törp kézművesek kőművesmunkái, az idelátogató erdőtündék fás ligetei és Arwen királynő ás hölgyeinek jelenléte megszépítette a várost.
A Fehér Városba korábban sosem tört be az ellenség, a Nagy Kaput először a barlangi trollok faltörő kosa, Grond szakította be, falára az ostromtornyokból kiözönlő orkok előtt még nem jutott fel idegen harcos. Minas Tirith védői - életükben először - rákényszerültek arra, hogy imádott városuk falain belül harcoljanak, és a felsőbb szintekről sziklákat vessenek az orkok által elfoglalt alsóbbakra. (A Nagy Kaput soha többé nem törték át, mert a Gyűrűháborút követően egy kisebb törp csapat Gimli vezetésével mithrillel vonta be a fémlemezeket, s így valóban áthághatatlan akadályt képeztek belőle.) A Harmadkorban Minas Tirith maradt a legnagyobb város Középföldén. Egyéb nevei: Őrzött Város; Mundburg; Anor Tornya; Kőváros; Kőházak.
Forrás: Tolkien Enciklopédia A-tól Z-ig Fegyverek és Hadviselés Középföldén A Király Visszatér - Képes Útmutató A Gyűrűk Ura - Szerepjáték
|