Gandalf felszerelése
Leírás kardjáról, Glamdringról és botjáról
Glamdring
Glamdring (a sinda szó jelentése: ellenség pörölye) hosszú, kétkezes kard. Gondolin tündéi készítették a beleriandi háború során. Hajdan a nolda tündék királya, Turgon forgatta. Mivel egy uralkodó számára készült, kifejezetten pompás darab, a tündék kézművesei valódi műremeket alkottak. Gondolin bukását követően eltűnt, majd több ezer évvel később, a Harmadkor 2941. évében, egy trollok által összehordott kincshalomból került elő; Gandalf ekkor vette magához. (A mágus valószínűleg előre látta a közelgő háborút.) Egyébiránt ez volt az a kincshalom, amelyből Bilbó - később Frodó - kardja, Fullánk származott.
Bilbó és újdonsült barátai a Ködhegység felé utazva Thorin kompániájában egy trolltrióba botlottak, akik elfogták őket. A trollok sokáig vitatkoztak azon, hogyan a legfinomabb a zsákmány. Elvesztették az időérzéküket, és a nap első sugarai kővé változtatták őket. A trollok barlangjában körülnézve Bilbó, Gandalf és a törpök három tündekardot találtak. Ezek minden bizonnyal a gonosz teremtmények előző áldozataihoz tartoztak.
Glamdring alakja levélre emlékeztet, a keresztvasában egy kicsiny, metszetlen, világoskék ékkő csillog, a pengéjére sinda nyelven a következő szöveget írták:
Turgon aran Gondolin tortha, Gar a matha I vegil Glamdring Gûd Daedheloth, Dam an Glamhoth
(Turgon, Gondolin királya viseli, ő forgatja Glamdringot, Morgoth birodalmának ellenségét, az orkok pörölyét)
Ez a mondat valójában varázsige, amely megvédi a kard forgatójának kezét az ellenség vágásaitól. Glamdring markolata fából készült, erre helyezték fel a csúszásgátló rézgyűrűket. A gyűrűkre azután nedves bőrt csavartak, amelyet tünde szokás szerint kékre festettek. A markolat végén lévő kardgomb szokatlanul nagy, de ez biztosítja a fegyver tökéletes egyensúlyát. A hüvely henger alakú. Mint minden hasonló fegyver, Glamdring is kékes fényt bocsát ki magából, ha orkok vannak a közelében. A fegyver 500 méterről megérzi az orkokat, s egyre fényesebb lesz, ahogy az ellenség közeledik, vagy ha többen vannak. Ez a fény bántja az orkok szemét, és félelmet ültet el a szívükben. Amikor az orkok 100 méterre vannak, a meztelen penge olyan fénnyel világít, akár egy fáklya. Glamdring kétkezes kard, de Gandalf egy kézzel is ügyesen forgatja. A fentebb említett varázsigének köszönhetően olyan erő áradt át a kezébe a fegyverből, hogy Zirak-zigil csúcsán végül képes volt legyőzni a balrogot. Glamdring különösen könnyedén vágja át a páncélt és a fémet, például a láncingeket. Gandalf a Gyűrűháború során végig magánál tartotta a kardot, csak akkor vált meg tőle, amikor Orthancba ment, hogy meglátogathassa Szarumánt. (Valószínűleg előre látta, mi fog történni a toronyban, ezért a fegyvert Völgyzugolyban hagyta.) Szauron bukását és Elessar király megkoronázását követően, mielőtt Nyugatra hajózott, félretette Glamdringot. Úgy hírlik, az ereklyévé vált fegyver a Bakacsinerdő tündéihez került, később pedig Elessar királyhoz vitték, aki Minas Tirith kincstárában helyezte biztonságba.
Gandalf botja
Gandalf a többi mágushoz hasonlóan egy botot faragott magának, hogy az legyen a hatalma fókusza. Minden ilyen bot ahhoz a mágushoz van hangolva, aki készítette, és ezért csak annak a kezében működik teljes hatékonysággal.
A filmben Gandalf összesen 4 botot használ:
- Legelső botja barna fából készült, benne pipáját hordja. Szarumán vette el tőle, összecsapásuk során.
- Második botját Völgyzugolyban készíthette, egy kristály segítségével bevilágította vele Mória tárnáit, a Szövetséget így végig tudta vezetni. A balroggal való küzdelem során semmisült meg.
- Harmadik botja fehér, faragott formájú, melyet Lothlórienben készíthettek a Fehér Lovas számára. Minas Tirith ostroma során a Boszorkányúr varázslata ellen használta fel védekezésül, mely kettétörött.
- Legutolsó botja ugyanúgy nézett ki, mint az előbbi, a Gyűrűháború után készült el, ezzel kelt át a Tengeren.
Forrás: Fegyverek és Hadviselés Középföldén Tolkien Enciklopédia A-tól Z-ig A Gyűrűk Ura - Szerepjáték: A Gyűrű Szövetsége
|