Aragorn : Aragorn a Király visszatér |
Aragorn a Király visszatér
II. Aragorn Elessar néven az első Újraegyesített Királyság uralkodója lett (3019-Negyedkor 120)
"Et Eärello Endorenna utúlien
Sinome maruvan ar Hildinyar tenn' Ambar-metta"
Bár a helytartók és Gondor népe már rég elvesztette a reményt, hogy az országnak ismét lesz királya, az uralkodóháznak még mindig létezik egy leszármazottja. Aragornnak eddig is számos kihívással kellett szembenéznie a trónhoz vezető hosszú úton, de az igazi megpróbáltatások még csak ezután következnek. Ahogy sötétül a Homály, királyi származásának másik jele is előkerül.
A Gyűrűháborúban Aragorn egyike volt azoknak, akik a kürtvári csatában Helm-szurdok védelmet irányították; Rohanban hamar összebarátkozott Éomerrel.
Elérkezett az idő, hogy Aragorn felfedje kilétét a Sötét Úr előtt. Ehhez a palantírt használta fel, amelyet Orthancban őriztek, s most Gandalf tart magánál. Aragorn azért akarta tudatni Szauronnal, hogy Isildur örököse él és harcol, hogy elvonja a Nagy Szem figyelmét a Gyűrűhordozóról, aki a veszélyes úton a Tűz Hegye felé tartott.
Szauron viszont iszonyatos látomást bocsátott Aragorn szemére; a majdani király azt látta, hogy szerelme, ki önként lemondott a halhatatlanságról, sápadtan és élettelenül fekszik. A Hajnalcsillag, az a csillámló ékszer, amelyet Arwen szerelme zálogául adott Aragornnak, darabokra törött. E varázslat hatását Középfölde távoli részén is érezni lehetett; a Hajnalcsillag elveszti erejét. Arwent azonban semmi sem tántoríthatja el döntésétől: Aragornnal akar élni Középföldén, ha kell, hát halandóként. Ezt a szerelmet még Szauron sem mételyezheti meg.
Ezután - a Szauron hatalma alól kiszabadított palantirban látott információk birtokában - Legolas, Gimli és egy csapat Kósza kíséretében útnak indult a Holtak Ösvényén. Aragornnak, mint Isildur örökösének, sikerült rávennie a dúnhargi Holtak népét, hogy engedelmeskedjenek neki, majd segítségükkel legyőzte a pelargiri kalózokat, és foglyul ejtette a hajóhadukat is. Ezután hatalmas sereget gyűjtött Dél-Gondorban és Minas Tirith-hez vonult, hogy időben megfordítsa a pelennori csata menetét.
A győzelmet követően a nyugati seregek kapitánya lett és ötszáz harcossal a Fekete Kapuhoz lovagolt. Abban reménykedett, hogy sikerül magára vonnia a Sötét Úr figyelmét, s így biztosíthatja, hogy a két hobbit célhoz érjen.
Miután Középfölde szabad népei diadalt arattak, a Gyűrűháborút követően Aragorn az első Újraegyesített Királyság uralkodója lett, illetve - Elessar Telcontar néven - a Nyugatfölde ura. Feleségül vette Arwent. Százhúsz évig tartó uralkodása alatt kiterjesztette a Királyság határait, visszaszerezte Gondor korábban elvesztett területeit, egyesítette Arnort és Gondort és visszaállította a régóta nélkülözött békét és jólétet. Aragornnak és Arwennek egy fia - Eldarion -, és több lánya született. Kétszáznyolc éves korában halt meg, koronáját fia, Eldarion örökölte.
Szauronnal folytatott küzdelmei során nagy bölcsességre tett szert, de rendelkezik a tündék okosságával és a dúnadánok előrelátásával is. Joggal mondják róla, hogy szemében a régi időkben élt númenoriak nemessége kelt új életre.
Forrás: Tolkien Enciklopédia A-tól Z-ig Fegyverek és Hadviselés Középföldén A Király Visszatér - Képes Útmutató
|